“Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

“Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza w dniach 20-22 września do udziału w akcji ”Sprzątanie świata – Polska 2019”. Warto przypomnieć, że jest ona częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, a w Polsce zainicjowała ją Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku.

Od 25 lat w trzeci weekend września setki wolontariuszy biorą udział w lekcji poszanowania środowiska, podczas której zwraca się uwagę na konieczność ograniczania powstawania odpadów, ich selektywną zbiórkę i recykling. Akcja na trwałe wpisała się w działania samorządów w zakresie gospodarki odpadami. Do zachowań proekologicznych zachęcają organizowane w tym okresie wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. Dla szkół i placówek oświatowych jest to interesujący sposób na realizację wolontariatu. Temat tegorocznej edycji brzmi:

“Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

Fundacja zachęca do położenia akcentu na promowanie zmiany naszych indywidualnych nawyków, w tym zmianę procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku, np. poprzez rezygnację z jednorazowych opakowań plastikowych.

Więcej informacji TUTAJ

Na stronie www.lasy.gov.pl, dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej można odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa udzielające informacji o akcji w danej okolicy.

Spacerując po lesie można zauważyć ciekawe zjawisko, otóż najwięcej śmieci w postaci szklanych i plastikowych opakowań po napojach zalega w zagłębieniach lub są one schowane pod krzewami. Można odnieść wrażenie, jakby pozostawiający chcieli je ukryć.

Opracowanie:
dr Lena Tkaczyk
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,852,503