„Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie” w nieszawskim muzeum

02 marzec „Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie” w nieszawskim muzeum

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

W nieszawskim muzeum możemy oglądać niezwykłą wystawę fotograficzną jakże egzotycznego dla nas Polaków kraju – Nepalu.

Kraj ten wciśnięty między Chiny i Indie stanowi trzecią część ludności świata. Mówi się, że leży pomiędzy „chińskim smokiem” a „indyjskim słoniem”.

Do 1951 r. Nepal był krajem zamkniętym dla obcokrajowców. Pierwsi przybyli tu alpiniści, potem odkryli go hipisi, a obecnie stał się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. W ostatnich latach na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi związane z turystyką himalajską. Najbardziej fascynują zabytki trzech miast królewskich: Patanu, Bhaktapuru i obecnej stolicy kraju, Kathmandu. Tu można zanurzyć się w atmosferę miasta tętniącego własnym życiem i poznać bliżej zwyczaje jego mieszkańców.

 

 

Destynację nepalską i jej klimat przybliża zwiedzającym autor fotografii – Wojciech Tokarski, który z zawodu jest geodetą. Fotografią interesuje się od czasu studiów na AGH w Krakowie. Jest członkiem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a jednocześnie jego współzałożycielem. Do roku 1990 zaprezentował kilka autorskich wystaw i brał udział w wielu konkursach otrzymując nagrody i wyróżnienia. W latach 1990-2011 głównie zajmował się filmem amatorskim. Powrót do fotografii nastąpił w 2012 r. dwoma wystawami, których tematem były Indie. Zdjęcia prezentowane na obecnej wystawie wykonano w trakcie wyprawy, która rozpoczęła się w Kathmandu, a skończyła w górach Nepalu Wschodniego. Fotografie wykonano miesiąc przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi w 2015 r.

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,833,815