Naukowcy i popularyzatorzy nauki dla młodzieży

18 Mar Naukowcy i popularyzatorzy nauki dla młodzieży

16 marca ruszył nowy kanał edukacyjny na YouTubie – „Projekt Alpha”, którego pomysłodawcą jest dziennikarz i popularyzator nauki – Rafał Brzózka. Celem inicjatywy jest wsparcie w nauce młodzieży szkolnej, zwłaszcza uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich.

W ramach projektu odbywają się wykłady transmitowane na żywo – codziennie od poniedziałku do piątku. Wykłady prowadzą naukowcy m.in. ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki (laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019). Są wśród nich: chemiczka, biolodzy, geolog planetarny, zoolog, informatyk, filolog oraz fizyk.

Warto podkreślić, że organizatorzy przedsięwzięcia postawili na dydaktykę opartą na dialogu. Podobnie jak inicjatorzy Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły, umożliwili młodzieży nie tylko wysłuchanie wykładu, ale i komunikację z prowadzącymi zajęcia i ich gośćmi, a przecież wszyscy wiemy, jak wielką rolę w nauczaniu odgrywa bezpośredni kontakt wykładowcy z uczniami, zadawanie pytań czy dyskusja.

Na razie transmitowane są wykłady adresowane do uczniów, ale inicjator akcji nie wyklucza uruchomienia kanału dla studentów. Twórcy kanału zaplanowali dydaktyczne zajęcia online na dwa tygodnie, a więc na czas zawieszenia lekcji w szkołach. Są jednak gotowi do kontynuowania działalności w przypadku, gdyby Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o przedłużeniu tego okresu.

Kanał „Projekt Alpha”

Oprac. i projekt graf. Anna Siemińska

Źródło: Nauka w Polsce

 Liczba odwiedzin:

2,620,866