Nasze początki na Antarktydzie – spotkanie z podróżnikiem

Nasze początki na Antarktydzie – spotkanie z podróżnikiem

“Nasze początki na Antarktydzie” – spotkanie z Ryszardem Czajkowskim – podróżnikiem, polarnikiem, dziennikarzem, reporterem, członkiem The Explorers Club.

Muzeum Podróżników im. Tony’eg Halika w Toruniu, 4 grudnia 20I8,  godz. 17.00, wstęp wolny.

Ryszard Czajkowski to podróżnik-legenda, który z kamerą filmową i aparatem fotograficznym był na wszystkich kontynentach.  W latach 1976 – 1978 był uczestnikiem dwóch pierwszych polskich wypraw naukowych na Antarktydę i współbudowniczym stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Jako pierwszy w Polsce zastosował radar do badań geofizycznych.

Podczas spotkania podróżnik zaprezentuje dwa swoje  filmy: „ Notatki z Antarktydy” i „Arctowski” – film z budowy stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w 1977 roku.

Ryszard Czajkowski pracował w Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych, a następnie Telewizji Edukacyjnej TVP. Autor programów telewizyjnych “Przez lądy i morza” oraz kilkudziesięciu filmów podróżniczych ze swych wypraw.

Na spotkaniu w toruńskim Muzeum  Podróżników Ryszard Czajkowski w fascynujący sposób opowie o Antarktydzie, zdaniem podróżnika – najpiękniejszym miejscu na świecie. Każda kolejna wyprawa na ten kontynent była dla niego nieustannym pasmem radości. Krajobraz Polarny jest bardzo różnorodny, zmienia się w czasie i przestrzeni. W każdej godzinie i po każdym kilometrze widzimy zaskakujące zmiany. Inne położenie słońca, inny układ chmur pozwala na stale odkrywanie nowych widoków. Pozornie monotonny lodowiec ma nieomal każdego dnia inne oblicze. Nawet powtarzane w tych samych miejscach żmudne pomiary pozwalają oglądać stale zmieniający się świat – mówi Ryszard Czajkowski.

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6640757