Najnowsza wystawa w MOB dostępna do oglądania już od czwartku!

Priscilla

Najnowsza wystawa w MOB dostępna do oglądania już od czwartku!

Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero – Laureatki MTG Kraków 2018 to niecodzienna ekspozycja kostarykańskiej artystki. Zapraszamy do Galerii Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Mennica 8, na godzinę 18.00.

Ubiegłoroczna laureatka Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie za zwycięstwo w tym konkursie otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leona Wyczółkowskiego przyznawaną uczestnikowi Wystawy konkursowej. W 2015 roku bydgoskie Muzeum w porozumieniu z Stowarzyszeniem MTG w Krakowie podjęło decyzję o fundowaniu wspomnianej nagrody. Zgodnie z naszą koncepcją wygraną dla laureata jest wystawa monograficzna z katalogiem, przygotowana w Muzeum, jej celem jest uhonorowanie pamięci Patrona bydgoskiego Muzeum – Leona Wyczółkowskiego.

Priscilla Artystka jest Kostarykanką, adiunktem na Wydziale Grafiki i Rysunku Szkoły Sztuki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Narodowym w Kostaryce. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską w dziedzinie sztuki zatytułowaną Produkcja i badanie w Uniwersytecie Politechnicznym Walencji. Artystka swobodnie porusza się w dziedzinie site-specific, tworząc unikatowe obiekty i instalacje graficzne – aranżacje przestrzenne, stanowiące jedność z miejscem, w którym są prezentowane. Za każdym razem tworzy bogatą, metaforyczną sieć kontekstów. W pracy twórczej Priscilla Romero wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii, z płynnego lateksu wykonując odlewy, będące zarówno „graficznymi obiektami”.

W autorskiej koncepcji bydgoskiej wystawy istotne są także nawiązania do historii miasta i jej mieszkańców. Inspiracją dla powstającej koncepcji były dwa pobyty artystki w Bydgoszczy – w 2018 roku, bezpośrednio po otrzymaniu nagrody oraz wiosną 2019 roku, kiedy uczestniczyła w warsztatach połączonych ze zbieraniem materiałów – odcisków/odlewów części ciał lub elementów konstrukcji budynków, które włączone zostaną do ekspozycji.

Na bydgoską ekspozycję złoży się kilkanaście rozbudowanych obiektów i instalacji graficznych, w większości złożonych z kilkuset lub kilku tysięcy samodzielnych elementów graficznych – niewielkich odbitek na papierze i bibułce, złoconych odlewów gipsowych, lateksowych form matrycowych. Wśród tych prac nie zabraknie Dotyku Midasa, nagrodzonego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Prezentowane też będzie Cyfrowe archiwum, które tworzy 3200 odbitek z lateksowych odlewów palców, mamy więc szansę odnaleźć także swoje ślady pozostawione na wiosennych warsztatach.

Wystawa przybliży aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej łączącej różnorodne media, często eksperymentującej i przekraczającej obszary tradycyjnego obrazowania graficznego. Ekspozycja wpisuje się w wieloletni program wystawienniczy bydgoskiego Muzeum w dziedzinie grafiki, obejmujący cykle wystaw graficznych, sesje naukowe i towarzyszące wydawnictwa. Bydgoskiej ekspozycji będzie towarzyszyło wydawnictwo z ilustrowanym katalogiem prezentowanych obiektów, spotkanie graficzne oraz program edukacyjny z warsztatami.

Barbara Chojnacka, Kajetan Giziński

Działania towarzyszące wystawie:

W programie wydarzeń towarzyszących ekspozycji Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero – Laureatki MTG Kraków 2018 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaplanowaliśmy spotkanie graficzne z udziałem Priscilli Romero i zaproszonych grafików, reprezentujących różne środowiska artystyczne. Tematem spotkania będzie twórczość artystki w odniesieniu do prezentowanej w Muzeum ekspozycji i aktualnych tendencji we współczesnej grafice oraz wymiana poglądów.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8 8 listopada 2019 r., godz. 12.00
Spotkanie graficzne z udziałem Priscilli Romero i zaproszonych grafików, reprezentujących różne środowiska graficzne. Tematem spotkania będą aktualne tendencje w grafice światowej. Obowiązuje bilet wstępu.

Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6 9 listopada, 2019 r., godz. 12.00
Warsztaty lateksografii, prowadzenie Kajetan Giziński. Obowiązuje bilet wstępu.

Zapraszamy na oprowadzanie z warsztatami!

„W pracowni Mistrza Leona. Pastel i gwasz” to tematyka spotkania, które odbędzie się 7 i 21 listopada 2019 r., o godzinie 16.15.
W pierwszej części, uczestnicy zapoznają się z ekspozycją w Domu Leona Wyczółkowskiego, przy ul. Mennica 7, a w szczególności z zakupionym dziełem pt. „Las”. W drugiej, w specjalnie zaaranżowanej na pracownię sali w Centrum Edukacji Muzealnej, przy ul. Mennica 6, wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez artystę specjalizującego się w technice pastelu. Celem spotkania będzie rozbudzenie w uczestnikach wrażliwości artystycznej oraz nabycie i/lub rozwinięcie umiejętności posługiwania się pastelami. Obowiązują zapisy pod nr tel. 52 58 59 911/914/925. Obowiązuje bilet wstępu w cenie 5 zł/os.

Projekt pn. Zakup obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. „Las” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej z budżetu miasta, udzielonej przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,982