Najbliższe wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Najbliższe wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu w tym tygodniu zaprasza na kilka wydarzeń:

  • wernisaż wystawy “Cranach – Madonna pod jodłami” – nowa odsłona.
    Obok arcydzieła, które od kwietnia br. można oglądać w Ratuszu Staromiejskim, zwiedzający będą mogli zobaczyć cztery kolejne prace: „Herkules u Omphale” (po 1537), “Niedobrana para” (ok. 1537 r.), “Rzeź niewiniątek” (ok. 1515 r.) oraz “Madonna z dzieciątkiem” (ok. 1600 r.). Wszystkie te dzieła wpisują się w nurt, jaki nadał swojej sztuce Lucas Cranach Starszy, stając się prekursorem i drogowskazem dla kolejnych pokoleń malarzy. Obrazy te wyszły spod pędzli naśladowców oraz współpracowników mistrza. Zapraszamy w czwartek 29 września o godz. 17:00 do Ratusza Staromiejskiego.
  • wykład dr hab. Moniki Jakubek Raczkowskiej, prof. UMK pt. “Wokół symboliki i znaczeń „Madonny pod jodłami” Lucasa Cranacha”.
    Specjalistka w dziedzinie historii sztuki poprowadzi nas przez świat symboli, jakie zgromadzone są na obrazie, a odnoszą się do prawdy o Wcieleniu Chrystusa i roli Matki Bożej w dziele Odkupienia. „Madonna pod jodłami” jest wysublimowanym przedstawieniem religijnym, gdzie każdy element ma znaczenie – piękno i smutek Marii, nagość i powaga Dzieciątka, dekoracyjna poduszka i przejrzysty welon, kolory tkanin i bujna przyroda; żaden przedmiot nie znalazł się w kompozycji przypadkiem. Zapraszamy w sobotę 1 października o godz. 12:00 do Ratusza Staromiejskiego.
  • spotkanie z Mirosławą Stojak, autorką publikacji „Pamięci włocławskich Żydów”.
    Treść książki jest żywą relacją i historią opowiedzianą przez żyjących Żydów, którzy byli mieszkańcami Włocławka do wybuchu II wojny światowej. Ukazuje, oprócz smutków, także małe i większe radość z życia, które zostało im drugi raz podarowane. Gościem i prowadzącą spotkanie będzie dr Kinga Czechowska (Delegatura IPN w Bydgoszczy). Zapraszamy w sobotę 1 października o godz. 13:00 do sali kinowej Ratusza Staromiejskiego
  • w dniach 1-2 października zapraszamy wszystkie osoby powyżej 60. roku życia do uczestnictwa w wykładach, pokazach i prelekcjach odbywających się w murach naszych oddziałów. Wstęp na wszystkie spotkania oraz zwiedzanie oddziałów muzeum w promocyjnej cenie 12 zł. Szczegóły i program TUTAJ

 

28 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,052,224