Muzeum Etnograficzne w Toruniu wyróżnione w konkursie „Sybilla”

OPE

Muzeum Etnograficzne w Toruniu wyróżnione w konkursie „Sybilla”

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

Muzeum Etnograficzne w Toruniu otrzymało wyróżnienie w 39. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018. Najważniejsze nagrody w polskim muzealnictwie wręczono 27 maja 2019 r. w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Muzeum wyróżniono w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za otwarty w zeszłym roku Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

Wyróżnienie w imieniu zespołu Muzeum odebrali: dyrektor dr Hubert Czachowski, Anna Maślak – kierownik Olenderskiego Parku Etnograficznego oraz Ewa Tyczyńska z Działu Architektury i Parków Etnograficznych MET.

Celem organizowanego od 1980 r. konkursu jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów, działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, patronat nad konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa główną nagrodę otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za projekt „Konserwacja i rewitalizacja Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej”, wyróżnienie wraz z Muzeum Etnograficznym przyznano Muzeum Mazowieckiemu w Płocku za projekt Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Wszyscy laureaci tegorocznej edycji.

To czwarta nagroda przyznana za otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego. W marcu 2019 r. Muzeum otrzymało „Złotą Karetę” Dziennika Toruńskiego „Nowości”, w październiku 2018 r. nagrodę w konkursie „Odkrywca” 2018 w kategorii inwestycja sprzyjająca turystyce, a we wrześniu 2018 r. medal „Dziedzictwo wieków” za organizację, budowę i uruchomienie nowego oddziału w Wielkiej Nieszawce.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,152,582