Młyny Rothera zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu Impulsy

Młyny Rothera zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu Impulsy

Gościem spotkania z cyklu Impulsy będzie socjolog i pasjonat dziedzictwa kultury przemysłowej dr Adam Hajduga. Młyny Rothera zapraszają na spotkanie „Drugie życie poprzemysłowej materii” w najbliższą środę, 26 maja. Obowiązują zapisy.

W ostatniej dekadzie istotnie wzrosła w Polsce liczba obiektów poprzemysłowych, którym nadano nowe funkcje. Coraz więcej osób odkrywa, że dziedzictwo kultury przemysłowej może być atrakcyjne i stanowić unikatowy atut miejsca. Jakie cechy zjawiska to powodują? Co może wywołać efekt „wow”? Jak wykorzystuje się i rewaloryzuje materialną spuściznę rewolucji przemysłowej? W oparciu o kategoryzację zaproponowaną przez Leilei Li i Dietricha Soyez odbędziemy wspólną podróż po poprzemysłowych miastach i regionach Europy, by poznać jak wygląda „drugie życie” industrialnej materii, która zmieniła nasz świat. Będzie to opowieść pełna dobrych przykładów, choć w tej beczce miodu nie zabraknie łyżki dziegciu i próby odpowiedzi na pytanie: dlaczego zabytki techniki bywają nadal nader często traktowane jako bariera rozwojowa i niechciane dziedzictwo.

Adam Hajduga jest socjologiem, znawcą, pasjonatem i propagatorem dziedzictwa kultury przemysłowej. Hajduga to wiceprezydent międzynarodowego stowarzyszenia European Route of Industrial Heritage – ERIH, będącego Szlakiem Kulturowym Rady Europy, współtwórca i były wieloletni zarządzający „Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego” i jego święta „INDUSTRIADY”, największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej.Prowadził zajęcia dydaktyczne na uczelniach w kraju i za granicą, aktualnie w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert zewnętrzny w międzynarodowych projektach dotyczących budowy, zarządzania i promocji produktów turystycznych opartych o dziedzictwo kulturowe. Przez kilkanaście lat był zawodowo związany z administracją samorządową województwa śląskiego. Obecnie zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty ds. komunikacji, promocji i kreowania produktu w nowotworzonym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Członek ruchu Slow Food.

Impulsy to spotkania z ekspertami, podczas których zastanawiamy się, jak uczynić lepszym nasze życie w mieście. Inspirujące dobre praktyki z całego świata konfrontujemy z bydgoską rzeczywistością. Poruszamy kwestie aktywizacji mieszkańców, zarządzania przestrzenią publiczną i instytucjami kultury. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian. Zapraszamy przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, osoby reprezentujące branżę kreatywną, kulturalną i wszystkich, którym bliski jest temat działania na rzecz miasta i jego społeczności – mówi Anna Triebwasser, specjalista ds. komunikacji Parku Kultury.

W razie pytań –  tel. 887 467 012, anna.triebwasser@mlynyrothera.pl,

Impulsy #4: dr Adam Hajduga „Drugie życie poprzemysłowej materii”
Środa, 26.05.2021 r., godz. 17.30-18.30, spotkanie on-line w aplikacji Teams
Obowiązują zapisy: KLIKNIJ TUTAJ do 26.05.2021 do godz. 15.00

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

 

24 maja 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7036551