Młyn Wiedzy zmienia wystawę “O obrotach”

Młyn Wiedzy zmienia wystawę “O obrotach”

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy podpisano umowę na modernizację wystawy stałej “O obrotach”. Prace rozpoczną się w listopadzie br. Pierwszych gości na “nowej” ekspozycji toruńskie centrum nauki powita w październiku 2020 roku.

W ramach przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę modernizacji wystawy, którym została warszawska firma Logic Gate. Była to jedyna oferta, która wpłynęła do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Koszt prac na wystawie “O obrotach” wyniesie 1 186 950 zł (z podatkiem VAT). – Podpisana umowa to kolejny krok w rozwoju Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Bardzo dla nas ważny – stwierdza Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. – Będziemy modernizować jedną z naszych pierwszych wystaw. Za rok zaprosimy do zupełnie nowej przestrzeni. Mam nadzieję, że będzie to przestrzeń, która zostanie oceniona na plus – dodaje.

W ramach modernizacji powstanie 11 nowych stanowisk, 2 nowe elementy aranżacji ekspozycji, a 14 stanowisk zostanie poddanych renowacji lub będzie przebudowanych. – Bardzo się cieszymy, że przedstawiona przez nas koncepcja zyskała uznanie i będziemy mieli możliwość realizacji tego projektu w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, mieście na stałe związanym z astronomią – mówi Julia Nowicka z firmy Logic Gate. – Nasi projektanci doskonale bawili się opracowując koncepcję wystawy “O obrotach”. Była to dla nich okazja do puszczenia wodzów fantazji w zakresie aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej. Zespół inżynierów nie może się już doczekać etapu budowy – zaznacza.

Obecnie wystawa „O obrotach” składa się z 29 stanowisk lub elementów stałej zabudowy. W założeniach powstanie 11 nowych stanowisk, 2 nowe, samodzielne elementy aranżacji wystawy, 14 stanowisk zostanie poddanych renowacji lub przebudowanych, a dwa stanowiska naścienne i dwa elementy stałej zabudowy zostaną zlikwidowane. Zmodernizowana wystawa będzie liczyła 25 stanowisk edukacyjnych i zostanie wyposażona w nowe elementy aranżacji. W ramach zamówienia wykonawca dokona też demontażu i utylizacji części starych stanowisk i elementów aranżacji oraz wykona prace renowacyjne przestrzeni, w której znajduje się wystawa, a także zaprojektuje i wykona nowy panel informacyjny o wystawie i komunikaty ekspozycyjne do wszystkich stanowisk. Komunikaty ekspozycyjne mają być dostępne dla gości w języku polskim i angielskim, a także w języku Braille’a. Z dotychczasowej ekspozycji znikną m.in. stanowiska: tellurium, układ słoneczny, zębate puzzle, żyroskopowe rodeo, gry multimedialne oraz stacja kosmiczna. Pozostałe stanowiska mają zostać zmodernizowane.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy opracowano koncepcje nowych stanowisk, które mają znaleźć się na wystawie. Wśród nich znalazły się: Wielki Wóz, muzyka kosmosu, kto nam zasłania Księżyc?, grawitacja, czarna dziura, turniej rakiet, upadki meteorytów czy prędkość orbitalna. Zmodernizowana wystawa będzie musiała zawierać stanowiska typu hands-on, czyli takie które wymagają ruchowego lub zmysłowego zaangażowania zwiedzającego. Nie zabraknie również stanowisk mieszanych, które będą łączyły te pierwsze z multimediami.

Zakończenie prac związanych z modernizacją ekspozycji zaplanowano na 30 września przyszłego roku. Pierwsi goście mają zwiedzić wystawę w październiku 2020 roku. Do lipca 2020 roku wystawa (w obecnym kształcie) będzie dostępna dla zwiedzających.

Warto przypomnieć, że w grudniu br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w budynku “Centrum Innowacyjnej Edukacji” wystawę dla nastolatków – “Ścieżki dorastania”.

Informacje o działalności i ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej: mlynwiedzy.org.pl.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7035889