Młyn Wiedzy na Bydgoskim Festiwalu Nauki

Młyn Wiedzy na Bydgoskim Festiwalu Nauki

Toruńskie centrum nauki po raz kolejny bierze udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia z edukatorami Młyna Wiedzy będzie można spotkać się w Działdowie i Bydgoszczy.

Festiwal jest doskonałą okazją do zaprezentowania oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy mieszkańcom naszego województwa. To także możliwość pokazania interaktywnego poznawania otaczającego świata. Przygotowane przez nas aktywności nie tylko mają na celu zaprezentowanie różnego rodzaju naukowych zagadnień, ale także zachęcenie uczestników festiwalowych wydarzeń do odwiedzenia nas w Toruniu – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Bakcyla nauki można złapać na Bydgoskim Festiwalu Nauki, ale stracić dla niej głowę tylko w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – dodaje.

Naukowe archiwum kryminalne w Działdowie

23 maja podczas pikniku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego (ul. Polna 11) w Działdowie będą dostępne stanowiska popularnonaukowe, strefa dla aktywnych oraz kącik dla dzieci. – Uczestnicy pikniku będą mogli przeprowadzić eksperymenty fizyko-chemiczne związane z kryminalistyką, „pobawią się” daktyloskopią i poćwiczą logiczne myślenie, rozpoznając podobnie do siebie wyglądające, substancje po ich właściwościach i reakcjach, którym ulegają – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Najmłodsi spędzą czas w strefie z klockami Imagination Playground z pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”, a szukający mocnych wrażeń będą mogli zmierzyć się ze sobą w rozgrywce kulami Bubble Soccer. Piknik w Działdowie odbędzie się 23 maja w godz. 12.00-15.00.

Rodzinny piknik w Bydgoszczy

W niedzielę (27 maja) na Wyspie Młyńskiej odbędzie się piknik rodzinny, w trakcie którego toruńskie centrum nauki zaprezentuje pięć interaktywnych stanowisk:

  • naukową krainę lodu: na tym stanowisku uczestnicy dowiedzą się o niezwykłym rejonie Ziemi, jakim jest Antarktyka. Poznają żyjące tam zwierzęta, przyjrzą się roślinom pionierskim, które kolonizują tak niedostępne środowiska. Oprócz tego będą mieli możliwość wykonania szeregu eksperymentów z dziedziny chemii i fizyki, pokazujących, czym charakteryzuje się ta jakże cenna dla nas substancja chemiczna. Będzie również można obejrzeć wystawę niezwykłych fotografii Wyspy Króla Jerzego, znajdującej się w rejonie Antarktyki, wykonanych w 2017 roku, podczas wyprawy naukowej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, przez dr Danutę Szumińską z UKW.
  • żywność przyszłości: edukatorzy Młyna Wiedzy pokażą, że hodowla owadów jest łatwa prosta i przyjemna. Uczestnicy pikniku będą mogli przyjrzeć się im z bliska, a także ich dotknąć. Zobaczą chrząszcze, motyle, karaczany i prostoskrzydłe. W przyszłości nie będziemy używać już konserwantów, bo bardziej powszechna okaże się liofilizacja – proces polegający na głębokim mrożeniu produktu, a następnie na niemal całkowitym usunięciu z niego wody. Animatorzy centrum nauki pokażą, jak wyglądają takie produkty i wytłumaczą, dlaczego się nie psują.
  • czas: na stanowisku dotyczącym czasu uczestnicy będą mogli poczuć się jak ludzie żyjący w przeszłości. Każdy będzie mógł skonstruować klepsydrę czy zegar wodny oraz dowiedzieć się, jak działa zegar słoneczny.
  • zagadki z Marią w tle: Młyn Wiedzy przygotował szereg zadań, zagadek logicznych i quizów z Marią Curie-Skłodowską w tle, mających na celu pobudzenie umysłów do szukania nowych ścieżek myślowych, podchodzenia do problemów od zupełnie innej, analitycznej strony. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje zdolności matematyczne dzięki nietuzinkowym zadaniom.
  • Klocki Imagination Play Ground™.

 

Piknik na Wyspie Młyńskiej jest zaplanowany 27 maja w godz. 12.00-18.00.

Wstęp na oba festiwalowe wydarzenia jest wolny.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie