Młyn Wiedzy gotowy na nowy rok szkolny

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gotowe na nowy rok szkolny

Młyn Wiedzy gotowy na nowy rok szkolny

Warsztaty, zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw – to propozycje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w nowym roku szkolnym 2021/2022.

– W tym roku uruchomiliśmy wyszukiwarkę zajęć dla danej grupy wiekowej – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy opiekunom grup szkolnych na wybór odpowiedniego dla nich tematu warsztatów lub zajęć w pracowniach. Oczywiście zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby wspólnie dopasować ofertę – dodaje.

Zajęcia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji będą odbywały się od wtorku do piątku. Najbardziej rozbudowana oferta edukacyjno-kulturalna została przygotowana dla uczniów szkół podstawowych. – Mamy również zajęcia dla zerówek oraz szkół ponadpodstawowych. Jednak to uczniowie ze szkół podstawowych najczęściej korzystają z zajęć warsztatowych czy laboratorium, dlatego też dla nich przygotowaliśmy szerszą ofertę – informuje Marcin Centkowski.

Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach „Pracownia kolorowych eksperymentów”, które zaplanowano w środy i piątki. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia.

Zajęcia i laboratoria przyrodnicze

Na uczniów szkół podstawowych czeka pięć tematów warsztatów oraz po dwa tematy zajęć w pracowni biologicznej i fizycznej. Podczas warsztatu „Wodne laboratorium”uczestnicy samodzielnie wykonają eksperymenty, dzięki którym dowiedzą się m.in. czym jest napięcie powierzchniowe i do czego można je wykorzystać. Przekonają się też, że woda może posłużyć do stworzenia iluzji optycznych. Ponadto wykonają doświadczenia, które pomogą im zrozumieć pojęcia, takie jak gęstość, czy stany skupienia. Zajęcia „Pracownia kolorowych eksperymentów” to okazja do przeprowadzania pierwszych kolorowych doświadczeń.

„Walka o przetrwanie” to laboratorium biologiczne, podczas którego uczestnicy zapoznają się z mechanizmami adaptacji roślin do trudnych warunków siedliskowych. Z kolei podczas zajęć „Osmoza bez tajemnic” będzie okazja do poznania zjawiska osmozy. – Uczniowie zbadają ją w żywych komórkach. Zastanowią się jaki związek ma osmoza z wielkością komórek. Sprawdzą właściwości membran dializacyjnych i torebek foliowych – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy.

W pracowni fizycznej przygotowano zajęcia „Czy leci z nami Newton?” oraz „To działa!”. Pierwszy temat jest poświęcony między innymi tajemnicom lotu. – Uczniowie zaangażują się w serię doświadczeń dotyczących sił działających na obiekty poruszające się względem ośrodka, skupiając się na najciekawszych: oporze i sile nośnej – mówi Wojciech Kryszak, prowadzący zajęcia. – Zbadamy obiekty o rozmaitych kształtach i to jak zachowują się w poruszającym się ośrodku, aby dowieść III zasady, zbadamy także co dzieje się z samym ośrodkiem. Naszym ośrodkiem będzie powietrze, więc zajmować będziemy się aerodynamiką, ale jak się okaże, do badań aerodynamiki bardzo przyda się inny żywioł – woda – dodaje.

Zajęcia „To działa!” są poświęcone naturze prądów i magnesów. Uczestnicy zbudują i zbadają układy prądowo-magnetyczne oraz poznają budowę (i zasady działania) podstawowych przyrządów pomiarowych wykorzystywanych w badaniach elektryczności.

Zajęcia o mowie nienawiści, hejcie i małych ojczyznach

W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji będą odbywały się warsztaty „Małe ojczyzny”, „Słowa mają siłę!” oraz „Nie złap się w sieć”. Pierwsze zajęcia są poświęcone różnorodności kulturowej Polski. – Zagłębimy się w tajemnice lokalnego folkloru oraz przyjrzymy się ludowym zwyczajom, które czynią dany region niepowtarzalnym. Podczas zajęć będzie można stworzyć własne rękodzieło inspirowane sztuką przodków – mówi Marcin Centkowski. Zajęcia „Słowa mają siłę!” są poświęcone komunikacji międzyludzkiej. W ich trakcie będzie rozwijana umiejętność skutecznej komunikacji, radzenia sobie z przemocą w sieci, a także różnorodnych sposobów wyrażania swojej opinii. Warsztaty „Nie złap się w sieć” dotyczą cyberbezpieczeństwa, zagrożeń związanych z nieprzemyślanym publikowanie treści w internecie, hejtem oraz uświadomienia jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u ofiar.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą skorzystać z warsztatów „Słowa mają siłę!”, „Nie złap się w sieć” oraz zajęć w pracowniach „Osmoza bez tajemnic” i „To działa!”.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zachęca również do zwiedzania interaktywnych wystaw, w tym jedynej w Polsce ekspozycji poświęconej procesowi dojrzewania człowieka – „Ścieżki dorastania”.

Szczegółowe informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej toruńskiego centrum nauki. Przy opisie każdych zajęć wskazano elementy podstawy programowej realizowane podczas danej aktywności.

19 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7284790

Skip to content