Młodzi Szkoci z wizytą w regionie

Młodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Młodzi Szkoci z wizytą w regionie

Od wtorku do soboty (10 – 14 września) w naszym regionie gości grupa młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego z województwem kujawsko-pomorskim regionu Fife w Szkocji. Są to uczniowie szkół średnich, biorący udział w programie „Rising Stars” („Wschodzące Gwiazdy”), który ma przygotować ich do dobrego startu w przyszłość i dać im lepszą pozycję na rynku pracy. To już drugi raz z rzędu, kiedy władze Fife zdecydowały się zorganizować swój program liderski właśnie na Kujawach i Pomorzu. Dziś (12 września) młodzi Szkoci spotkali się z młodzieżą licealną z Torunia, by rozmawiać o zmianach klimatycznych na świecie.

Naszą współpracę z regionem Fife zaczynaliśmy od projektów unijnych dotyczących osób bezrobotnych i niepełnosprawnych, prowadzimy także bogatą współpracę kulturalną. W uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestniczył provost regionu Jim Leishman. Wizyta zdolnej młodzieży jest kolejnym aspektem naszej współpracy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pięć dni w Toruniu spędza grupa siedemnastu młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat oraz ich trenerzy i mentorzy. W ramach wizyty w naszym regionie młodzi Szkoci spotkali się na dyskusji z uczniami jednego z toruńskich liceów i zapoznali się z miastem i jego atrakcjami. W związku z niedawno obchodzoną 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odwiedzili także miejsca pamięci i dowiedzieli się o wojennych losach naszego regionu. Mieli także okazję do złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym jeńców przetrzymywanych w czasie wojny w utworzonych przez Niemców stalagach, wśród których byli także żołnierze pochodzący ze Szkocji. Nawiązując do naszej wspólnej historii, młodzież z Fife przywiozła ze sobą muszle i kamyki ze szkockiego wybrzeża, które podczas II wojny światowej było patrolowane przez polskich żołnierzy.

Województwo Kujawsko-Pomorskie współpracuje ze szkockim regionem Fife od 2016 roku. Relacja ta na przestrzeni lat obfituje w bilateralne projekty mające na celu upamiętnianie wspólnej historii (wystawa „Polskie drogi do wolności” 2017 r. w Województwie Kujawsko-Pomorskim, 2018 r. w Fife), promocję kulturalną regionów (m.in. koncert Rafała Blechacza w Szkocji w 2017 r.) jak również wspieranie młodych osób ze środowisk wykluczonych (dwie edycje projektu „Rising Stars”). W tym roku, specjalnie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do naszego województwa przybyła oficjalna delegacja z Fife pod przewodnictwem przewodniczącego rady regionu Jima Leishmana. Obecna wizyta, oprócz charakteru edukacyjnego, będzie także okazją do rozmów na temat przyszłych wspólnych projektów.

Departament Współpracy Międzynarodowej

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Młodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,607