Młodzi poeci „w przestrzeni świata”

Młodzi poeci „w przestrzeni świata”

Uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i 25-lecia VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, które odbyły się 16 września bieżącego roku, uświetniło wydanie antologii wierszy młodzieży nagrodzonej w konkursach poetyckich organizowanych w tej placówce od osiemnastu lat przez polonistki: Aleksandrę Górkę-Kriesel, Beatę Dziopę i Radosławę Graczyk.

Tytuł książki W przestrzeni świata pochodzi z wiersza tegorocznej absolwentki Liceum Akademickiego – Julii Zawistowskiej. Projekt okładki opracowała absolwentka IV Liceum Ogólnokształcącego – Żaneta Dziawgo. Inne rysunki zdobiące antologię są również jej dziełem oraz efektem pracy uczennicy VIII LO – Wiktorii Paziewskiej.

Książka podzielona jest na pięć części opatrzonych mottami z uczniowskich wierszy. Utwory pisane przez ponad 60 autorów dotyczą problemów i tematów bliskich wielu młodym ludziom. Są to: poszukiwanie własnej drogi życiowej, poznawanie świata, próby opisania i zrozumienia rzeczywistości. Bardzo wiele utworów wyraża młodzieńczy bunt, także dylematy związane z wyborem najistotniejszych w życiu wartości. Charakterystyczne są również wiersze, w których młodzi ludzie wyrażają siebie i swą odmienność oraz całą gamę przeżyć związanych z miłością, samotnością, śmiercią i upływem czasu. Pojawiają się także teksty pełne humoru, np. Oda do bigosu czy pean na cześć wielbicieli matematyki – wiersz 3,14. Warto zauważyć i podkreślić dużą liczbę tekstów poetyckich, w których młodzi ludzie świadomie posługują się aluzją literacką, prowadzą polemikę z autorytetami (Herbert, Różewicz) lub zmuszają do wysiłku intelektualnego czytelników (utwory J. Ferka, J. Zawistowskiej, K. Ochnickiej). Rzadkością nie są też wiersze, w których młodzi twórcy bawią się językiem i eksperymentują z formą (poezja Jakuba Fabisiaka i Nikodemy Mamross).

Antologia W przestrzeni świata – to zbiór ponad stu wierszy, których autorami są utalentowani gimnazjaliści i licealiści z Torunia i innych miast i miasteczek. Chodzą lub chodzili do różnych szkół, mogli spotkać się oraz wzajemnie inspirować podczas finałów konkursów literackich Młody Twórca i Rynny Poetyckiej. Konkursy te stały się źródłem tekstów właśnie wydanej antologii. Dzisiaj młodzi poeci mogą znów się spotkać we wspólnej przestrzeni – „w przestrzeni słowa”. Mogą ujrzeć swe wiersze w druku.

Oryginalna inicjatywa toruńskich polonistek nie tylko popularyzuje poezję, promuje talenty, daje szansę debiutu literackiego młodym ludziom, ale też dodaje wiary w siebie wszystkim pasjonatom i marzycielom. Wiary, że można we współczesnej rzeczywistości pozyskać fundusze na realizację ambitnego artystycznego projektu (choć niepopularnego), ważnego dla rozwoju duchowego młodego pokolenia. Antologia została opublikowana dzięki pomocy: Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – Urszuli Polak i Pani Dyrektor ZSPS i VIII LO w Toruniu – Urszuli Przedpełskiej oraz instytucjom Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń.

W Słowie o poezji profesor Adam Grzeliński uzmysławia czytelnikom antologii W przestrzeni świata, iż „po poezję tak często sięgają ludzie młodzi”, gdyż ich „ wrażliwość nie jest przytłoczona codziennością”. Poza tym młodzi poeci „chcą wypowiedzieć prawdę, która, choć początkowo nieuchwytna, krystalizuje się w odpowiednim słowie. Szukają sposobu by prawdę tę przekazać”. Dzięki lekturze wydanej we wrześniu książki „możemy im w tych poszukiwaniach towarzyszyć”.

Radosława Graczyk

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7252369

Skip to content