Międzynarodowa konferencja edukacyjna “Polsko-żydowskie dziedzictwo Rzeczpospolitej. Wyzwania pamięci i edukacji”

fot. Magda Starowieyska_Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Międzynarodowa konferencja edukacyjna “Polsko-żydowskie dziedzictwo Rzeczpospolitej. Wyzwania pamięci i edukacji”

Jesienią mija pięć lat od otwarcia wystawy “1000 lat historii Żydów polskich” w Muzeum POLIN. Z tej okazji chcemy zaprosić osoby zajmujące się edukacją do udziału w konferencji “Polsko-żydowskie dziedzictwo Rzeczpospolitej. Wyzwania pamięci i edukacji”.

14-16 listopada (czwartek – sobota),
udział bezpłatny, rejestracja do 3 listopada
REJESTRACJA: https://bit.ly/2IlA2UQ

Podczas konferencji podejmiemy temat miejsca pamięci o wielokulturowej przeszłości Polski w edukacji oraz porozmawiamy jak uczyć o bogatej kulturze polskich Żydów. Zastanowimy się jakie wyzwania stoją przed osobami pracującymi z młodzieżą oraz z lokalnymi społecznościami w kontekście dbania o wspólne, polsko-żydowskie dziedzictwo.

Poprzez udział w wykładach i warsztatach uczestnicy i uczestniczki będą mogli głębiej poznać różne obszary kultury tworzonej przez Żydów mieszkających na polskich ziemiach. Będziemy mówić o literaturze i sztuce jidysz, żydowskim szkolnictwie i historiach żydowskich kobiet. Dowiemy się również, jak odczytywać ślady historii społeczności żydowskiej odwiedzając żydowski cmentarz. Skupimy się na metodach uczenia o wielokulturowości i inności bez stereotypów. Porozmawiamy o tym, jak mówić o polsko-żydowskiej przeszłości bez mitów i upiększania wspólnej historii.

Wystąpią renomowani akademicy, rozpoznawani na świecie eksperci z dziedziny studiów żydowskich. Konferencję otworzy profesor Antony Polonsky, wiceprzewodniczący oksfordzkiego Institute for Polish-Jewish Studies oraz American Association for Polish-Jewish Studies.

Pierwszego dnia konferencji w tematykę studiów nad kulturą żydowską wprowadzi nas profesor historii i literatury żydowskiej Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor Monika Adamczyk-Garbowska, literaturoznawczyni z Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS przedstawi najważniejsze postaci i zjawiska w literaturze jidysz, zwłaszcza tej tworzonej na ziemiach polskich.

Zapraszamy również na specjalne wydarzenia towarzyszące konferencji:

14 listopada 2019, godz. 18.00–19.30, wykład „Jak badać historię Żydów, mieszkańców Polski” profesora Antony’ego Polonsky’ego

15 listopada 2019, godz. 18.00, projekcja filmu „800 Żydów z naszego miasteczka” i dyskusja z reżyserem Filipem Luftem

Konferencja będzie w całości tłumaczona symultanicznie na język polski i angielski.

Organizatorzy:
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Forum Dialogu, Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Konferencję wspierają finansowo: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce i Jewish Foundation for the Righteous.

Do pobrania: Zaproszenie na konferencję

Więcej informacji na stronie organizatora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/miedzynarodowa-konferencja-edukacyjna-polsko-zydowskie

Fot. Magda Starowieyska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,150,365