„Między mieć a być” – młodzież prezentuje swoje poglądy

„Między mieć a być” – młodzież prezentuje swoje poglądy

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy

W IX Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży udział wzięli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy i w Toruniu, a także lokalni politycy, księża i przedsiębiorcy. Wydarzenie zostało zorganizowane w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy.

Z roku na rok jest coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą mówić. A my chcemy ich słuchać, ale nie tylko my, ich koledzy również chcą wysłuchać, co oni mają do powiedzenia – mówi Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.

„Bez miłości ludzkość nie mogłaby istnieć ani jednego dnia” – to słowa niemieckiego filozofa Ericha Fromma. W ich kontekście o tym, co w życiu jest ważne, mówili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 opowiadała o tym, jak w dzisiejszym świecie funkcjonują środki masowego przekazu, jak nie zgubić się w medialnym chaosie, jak być uważnym i zwracać uwagę na to, co klikamy i co oglądamy. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy poruszyli temat: czy rzeczywiście „przez żołądek do serca”. Bartosz Janiszewski, uczeń “gastronomika” tłumaczył, że chodzi tu o otworzenie swojego serca na drugiego człowieka.

„Być człowiekiem, czyli quo vadis homo” – już dziewiąty raz to hasło towarzyszy konferencji młodzieży. Tematyka humanistyczna w szkole technicznej nie dziwi, gdyż nie trzeba uczniów długo namawiać do dyskutowania o ważnych dla nich tematach.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,151,305