Miasto-Ludzie-Muzeum – podsumowanie I edycji projektu

Miasto-Ludzie-Muzeum – podsumowanie I edycji projektu

14 miast, 18 muzeów, 20 wystaw! Jak odkrywać ciekawe, a nierzadko wyjątkowe miejsca swojego regionu?

MIASTO – LUDZIE – MUZEUM to projekt wystawienniczy Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku.

Projekt zakładał realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców stały się punktem wyjścia do prezentacji historii miasta.

Każde z 18 muzeów, które współtworzyło projekt, opowiadało o mieście, w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje. W 14 miastach powstało 20 wystaw, opartych o wspólną księgę znaku, które były prezentowane w różnych terminach, poczynając od 1 czerwca do końca grudnia, tak by w okresie wakacyjnym powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do odbywania podróży i odkrywania ciekawych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu. W okresie letnim uczestnicy, którzy odwiedzali Szlak, mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami, którego finał nastąpił 16 września podczas TehoFestu – święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Miarą sukcesu zrealizowanego projektu są dwa istotne czynniki. Po pierwsze jego efektem był, nie mający precedensu, nie tylko na skalę województwa, ale całego kraju, wakacyjny muzealny szlak kulturowy, obejmujący swym zasięgiem niemal całe województwo kujawsko-pomorskie od Włocławka po Grudziądz, od Nakła i Żnina po Rypin i Brodnicę. Po drugie dzięki stworzeniu bogatej i spójnej oferty udało się zachęcić mieszkańców naszego regionu do odkrywania miejsc jeszcze im nieznanym i takich, do których zapewne mogliby nie dotrzeć, gdyby nie wyznaczony szlak.

Patronat honorowy nad projektem MIASTO – LUDZIE – MUZEUM objął Pan Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Podczas spotkania podsumowującego 1 edycję projektu, w którym wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych muzeów, ustalono, że w roku 2019 odbędzie się druga edycja, ukierunkowana na prezentację zagadnienia szeroko rozumianej WOLNOŚCI.

Realizatorzy projektu zachęcają do śledzenia strony internetowej: www.miastoludziemuzeum.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana.

Na koniec lista muzeów biorących udział w projekcie w roku 2017:

 1. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,

 2. Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy,

 3. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu,

 4. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu,

 5. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy,

 6. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,

 7. Muzeum Okręgowe w Toruniu,

 8. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie,

 9. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim,

 10. Muzeum w Brodnicy,

 11. Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy,

 12. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy,

 13. Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie,

 14. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie,

 15. Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią,

 16. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,

 17. Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,

 18. Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.

 

Organizatorzy liczą, że lista partnerów się powiększy.

Jeśli chcesz dołączyć do projektu skontaktuj się z nami:
natalia.szczerbinska@muzeum.bydgoszcz.pl
marcin.zdanowski@muzeum.bydgoszcz.pl

                         

 

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666124