„Medyczne Środy” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

28 Wrz „Medyczne Środy” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

17 października wykładem „Bajka o trzech książętach Serendypii albo rola przypadku w nauce i medycynie” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie zainaugurowany toruński cykl „Medycznych Śród”. 

Tematyka zdrowia i promocji zdrowego trybu życia była już podejmowana przez nas w ramach spotkań „Profilaktycznie o zdrowiu” – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia. W tym roku, wzmacniając współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, postanowiliśmy, aby część wykładów w ramach bydgoskiego cyklu odbyła się w Toruniu. Obecnie, często weryfikujemy stan naszej wiedzy o problemach zdrowotnych, korzystając z niesprawdzonych, niekoniecznie wiarygodnych źródeł – dodaje. Dr Marek Jurgowiak z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaznacza: „Chcemy przybliżać naszym słuchaczom najnowsze doniesienia dotyczące zdrowia, profilaktyki czy tez terapii. W ostatnich dekadach postęp wiedzy nabrał dotąd niespotykanej dynamiki. Wszyscy korzystamy z efektów tego przyspieszenia w różnych sferach życia. Szczególne miejsce zajmuje nasze zdrowie i życie. Stąd pomysł na „Medyczne Środy” właśnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu”.

W październiku zaplanowano trzy prezentacje: 

  • 17 października – „Bajka o trzech książętach Serendypii albo rola przypadku w nauce i medycynie” – dr hab. Wojciech Szczęsny
  • 24 października – „Od genu do raka, czyli o anarchii komórkowej” – dr Marek Jurgowiak
  • 31 października – „Zakażenie wirusem E zapalenia wątroby – nowy, stary problem” – dr Dorota Dybowska

W listopadzie spotkania będą poświęcone m.in. medycynie molekularnej, transplantacji nerek oraz historii testu ciążowego. W grudniu będzie mowa o możliwościach zmniejszenia inwazyjności zabiegów operacyjnych u dzieci.

Spotkania w ramach „Medycznej Środy” będą odbywały się w przestrzeni wystawy „Rzeka”. Początek o godz. 18:00. Wykłady trwają 45 minut, a po każdym z nich uczestnicy mają czas na pytania i dyskusje z prowadzącym. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia w Toruniu są: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Partnerem jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

PROGRAM „MEDYCZNYCH ŚRÓD”  W CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY:
PAŹDZIERNIK

  • 17 października – „Bajka o trzech książętach Serendypii albo rola przypadku w nauce i medycynie” – dr hab. Wojciech Szczęsny
  • 24 października – „Od genu do raka, czyli o anarchii komórkowej” – dr Marek Jurgowiak
  • 31 października – „Zakażenie wirusem E zapalenia wątroby – nowy, stary problem” – dr Dorota Dybowska
LISTOPAD
  • 14 listopada – „Medycyna molekularna, czyli nowe metody diagnostyki i leczenia nowotworów” – dr hab. Karolina Szewczyk-Golec
  • 21 listopada – „Transplantacja nerek od dawców żywych – problemy etyczne i medyczne” – dr Aleksandra Woderska
GRUDZIEŃ
  • 5 grudnia – „Jak można rozpoznać ciążę – krótka historia testu ciążowego” – dr Kinga Lis
  • 12 grudnia – „Interdyscyplinarne dobra płynące ze słuchania i wykonywania muzyki” – dr hab. Wojciech Pospiech

O cyklu „Medyczne Środy”

Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”, organizowanych przez Collegium Medicum UMK, trwa nieprzerwanie od 2007 roku, a już w październiku rozpocznie się jego 24. edycja. W 2018 roku po raz pierwszy będzie częściowo realizowany w Toruniu. „Medyczna Środa” to cykl wykładów popularnonaukowych adresowanych główne do mieszkańców regionu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich Collegium Medicum UMK.Liczba odwiedzin:

3,688,480