Mateusz Piestrak. Coś dziwnego dzieje się z moim trawnikiem – wystawa w Galerii Miejskiej bwa

Mateusz Piestrak. Coś dziwnego dzieje się z moim trawnikiem – wystawa w Galerii Miejskiej bwa

Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy logoCoś dziwnego dzieje się z moim trawnikiem – oto tytuł wystawy, który jest obserwacją i wyznaniem. Obserwacją, bo malarz patrzy, kalkuluje, odtwarza i tym samym lokuje się poza. Wyznaniem, bo nie boi się spojrzeć krytycznie na trawnik, który uznaje za swój i z którym się utożsamia. Oto ja i mój trawnik, mówi, szydząc w pewien sposób z samego siebie. Oto mój świat, który na Waszych oczach poddaję obróbce. Proces tworzenia, integrujący wnętrze i zewnętrze artystycznego spojrzenia, przebiega w sposób chłodny i emocjonalny zarazem. Artystyczna zabawa w ogrodnictwo ma wymiar zarazem osobisty jak i globalny, tragikomiczny. Paradoks goni paradoks, śmiech rozbrzmiewa nad przepaścią. Cykl obrazów Piestraka układa się w opowieść o współczesności, którą możemy prześledzić patrząc uważnie nie tylko na obraz, ale i na to, co wokół. (…) Piestrak zdaje się mówić, że niebezpieczeństwo zdaje się wisieć w powietrzu, że niebawem nadarzy się okazja, aby je poznać. Że być może dla niektórych już się nadarzyła. W opowieści malarza człowiek ignoruje naturę, która coraz dosadniej domaga się siebie. Zdaje się zapominać, że jego trawnik nie jest tylko kwadratem zieleni, że nie zawisł w próżni, ale był i zawsze będzie częścią świata. Nie rozumie, że swojej w jego odczuciu ziemi nie może raz na zawsze pokryć zielonym kwadratem; nie może nieodwołalnie posiąść własnego trawnika, bo nawet on nie jest zupełnie jego. Może co najwyżej ustawiać na nim bałwany, albo upychać bezużyteczne dekoracje, w oczekiwaniu, aż zadzieje się coś dziwnego, nad czym już nie zapanuje.
(fragment) Anna Maria Bielak

Mateusz Piestrak (ur. w 1991 we Wrocławiu) – malarz, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W roku 2016 ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Prezentował swoje prace na kilku wystawach indywidualnych i kilkunastu zbiorowych, w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

kuratorka: Karolina Leśnik-Patelczyk

Termin wystawy: 11.05.2021 – 13.06.2021
Miejsce: Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20, Bydgoszcz

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 zmianie uległy zasady zwiedzania Galerii, które publikowane są TUTAJ

 

Fot. Mateusz Piestrak, Głowołamacz 2020, akryl i olej na płótnie

7 maja 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,748,066