Marszałkowskie stypendia dla artystów

Ubiegłoroczna gala wręczenia stypendiów artystycznych, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Znamy nazwiska pierwszych w tym roku stypendystów marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie otrzyma czternastu utalentowanych artystów: muzyków, plastyków, fotografów, tancerzy, osób związanych z kulturą i opieką nad zabytkami. Galę wręczenia stypendiów zaplanowano na 2 marca.

 – Wspieranie twórców i animatorów kultury, a także osób poświęcających się opiece nad zabytkami to dla nas niezwykle ważne zadanie. Nasz region jest miejscem przyjaznym szeroko rozumianej kulturze, a najbardziej wartościowe projekty w tej sferze i najciekawsze postaci znajdują oparcie w mecenacie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Lista stypendystów

W pierwszej w tym roku edycji programu przyznaliśmy czternaście stypendiów. Wsparcie wyniosło od 3,5 do 7 tysięcy złotych. Czworo stypendystów w tym gronie to muzycy, dwoje reprezentuje sztuki plastyczne, dwie osoby są promotorami kultury, a cztery są zaangażowane w opiekę nad zabytkami. Wśród nagrodzonych znaleźli się także tancerka i fotograf. Stypendyści pochodzą z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Pigży (w powiecie bydgoskim) i Turzna (powiat toruński).

Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane dwa razy w roku to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem. Na obie mamy w budżecie łącznie 150 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku w ramach dwóch edycji programu stypendia otrzymało 28 artystów: 13 w pierwszym naborze i 15 w drugim.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł. Ubiegłoroczna gala wręczenia stypendiów artystycznych, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,947,361