Majowe uroczystości w Kujawsko-Pomorskiem

30 kwiecień Majowe uroczystości w Kujawsko-Pomorskiem

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Uroczyste wznoszenie flag, przejazd zabytkowych aut, składanie kwiatów i msze święte – tak w najbliższy weekend w Toruniu i Bydgoszczy obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach udział wezmą marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Nie zabraknie również atrakcji oferowanych przez nasze instytucje kultury.

– Majowe święta są bliskie każdemu Polakowi, każdemu polskiemu patriocie – wszystkim, którym drogie są wartości, na których ufundowano Rzeczpospolitą. W tym roku uczcimy 230. już rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą w naszym województwie świętować będziemy na wiele różnych sposobów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dzień Flagi RP

Obchody rocznicowe przypadające na 3 maja poprzedzą te poświęcone Dniu Flagi Rzeczpospolitej. Z tej okazji w sobotę (2 maja 2021 r.) w Toruniu o godzinie 10 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskim, a miastem przejadą zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy, które wyruszą spod Przystani AZS w Toruniu i przejadą trasą przez Bulwar Filadelfijski, ulicę Lubicką, Most gen. Elżbiety Zawackiej oraz ulice Łódzką, Poznańską i gen. Władysława Andersa.

Święto Trzeciego Maja

Bydgoszcz

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczną się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie o godzinie 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udadzą się na Plac Wolności, gdzie wspólnie złożą wieniec pod Pomnikiem Wolności.

Toruń

W Toruniu obchody zaczną się o godzinie 11.30 wraz z uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Następnie marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje „Solidarności” z 1 i 3 maja 1982 roku. O godzinie 12 w katedrze św. Janów przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego z okazji 190. rocznicy manifestacji z 3 maja 1981 roku zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego, byłego działacza NSZZ „Solidarność” i fotoreportera oraz redaktora technicznego biuletynu informacyjnego „Wolne Słowo”. O godzinie 17.30 w programie TVP3 Bydgoszcz odbędzie się koncert pt. „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd – nadzieja” wykonany przez Orkiestrę Wojskową z Torunia. Uroczystość otworzy marszałek Piotr Całbecki.

Nie zabraknie także atrakcji organizowanych przez marszałkowskie instytucje kultury. Ze szczegółami ich oferty można zapoznać się na naszej stronie internetowej. 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP, 2 i 3 maja w Toruniu

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

30 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,837,563