Letnie przygody poznawcze z MOB

Fot. MOB: Z wakacyjnej oferty MOB bardzo chętnie korzystają najmłodsi bydgoszczanie

Letnie przygody poznawcze z MOB

Oprowadzania kuratorskie to letnia atrakcja dla szczególnie dociekliwych pasjonatów dziejów miasta i historii w ogóle. Równie ciekawą propozycją są spacery tematyczne oraz kolekcjonowanie wrażeń. Oto weekendowe propozycje bydgoskiego Muzeum Okręgowego dla młodszych i starszych.

Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy to interaktywna wystawa, dzięki, której poznamy klimat naszego miasta w międzywojniu. Wystawa stanowi rodzaj przewodnika po Bydgoszczy, w którym zaprezentowane są najważniejsze symbole miasta, elementy miejskiej architektury, ciekawe miejsca, a także ludzie i ich życie codzienne oraz pozostałe po nich pamiątki. Dodatkowo w rolę tłumacza realiów międzywojennego świata wciela się Jerzy Sulima-Kamiński, autor książki „Most Królowej Jadwigi”. Cytowane fragmenty jego powieści prowadzą odbiorcę po kolejnych miejscach tytułowego spaceru, a całość wystawy ma zachęcić do konfrontacji zdobytej na ekspozycji wiedzy z rzeczywistością, wycieczek po mieście i indywidualnego odkrywania jego przeszłości.

Na oprowadzanie kuratorskie po tej wystawie z Kamilem Ściesińskim (MOB) zapraszamy dziś (30 lipca) o 17.00 w Spichrzach nad Brdą.

Skarb bydgoski

Minęło kilka lat od niezwykłego odkrycia skarbu bydgoskiego. Emocje opadły, lecz pozostał zachwyt wywołany olbrzymią ilością złotych monet i zjawiskowo piękną biżuterią. Warto wiedzieć, że w jego skład wchodzą liczne precjoza, w tym urzekające pontaliki (ozdobne aplikacje naszywane na odzież), srebrne i złocone guzy (dawny odpowiednik dzisiejszych guzików), gustowne pierścionki, grawerowane złote obrączki, 2 srebrne medaliony, srebrne łańcuszki, dewocjonalia, a nawet amulet – „wilczy kieł”. Część numizmatyczną skarbu stanowi 486 złotych monet z mennic rozsianych po kontynencie europejskim, a nawet z Azji i Afryki – Imperium.

O tym wszystkim i nie tylko opowie również dziś (30 lipca) Gabriela Frische (MOB). Początek o 17.00.

Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl, tel. 52 585 99 09. Wstęp do muzeum – 1 zł.

Spacery historyczne

Proponujemy przedłużyć poznawczą przygodę i w sobotę (31 lipca) pospacerować „Śladami tajemnic staropolskiej Bydgoszczy”. Przewodnikiem będzie Józef Łoś, archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w MOB. Wraz z nim będziemy odkrywać najdawniejsze Stare Miasto. Początek o 12.00 przy ul. Mennica 2.

Natomiast w pierwszą sobotę sierpnia przejdziemy się „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”, a 21 sierpnia odwiedzimy niedostępne na co dzień przestrzenie związane z historią „Kolejowej Bydgoszczy”. Warto już rezerwować miejsca na te atrakcje.

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 8 zł. Można go kupić w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków) lub płacąc przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497 (w tytule należy wpisać: Wstęp do MOB – NAZWA WYBRANEGO SPACERU – imię i nazwisko osób uczestniczących oraz numer telefonu).

Informacje:
e-mail: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl.

Kolekcjoner wrażeń

Nasze Muzeum proponuje rodzinom oraz grupom zorganizowanym wakacyjne spacery bydgoskimi ulicami, które zakończą się 29 sierpnia. Dla uczestników przygotowano specjalne pakiety z plastycznymi zadaniami edukacyjnymi oraz zagadkami dotyczącymi obiektów muzealnych. Dzięki nim dowiedzą się gdzie można zobaczyć najcenniejsze zbiory i zabawić w kolekcjonerów wrażeń.

??????? ??? ?????n dostępne są w kasach Muzeum (1 zł /pakiet). W cenę nie jest wliczony bilet wstępu na wystawy. Nie obowiązują zapisy. Jet to trasa do indywidualnego zwiedzania bez przewodnika.
????? ????????????? płacą 8 zł od osoby. W cenę wliczone są wejścia na wystawy. Jednak w tym przypadku obowiązują zapisy. Przyjmuje je ????ł ???????? w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku, pod numerem 52 58 59 909 lub pod adresem edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona, a grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób.

Fot. MOB: Z wakacyjnej oferty MOB bardzo chętnie korzystają najmłodsi bydgoszczanie

30 lipca – Oprowadzania kuratorskie
  • Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy, 17.00 – Spichrze nad Brdą
  • Skarb bydgoski
    17.00, – Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
31 lipca – Tematyczne Spacery Historyczne
  • „Śladami tajemnic staropolskiej Bydgoszczy” godz. 12.00, ul. Mennica 2

 

30 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie