Leon Wyczółkowski “Lirnik” – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Leon Wyczółkowski “Lirnik” – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

 

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza 19 października (czwartek) 2017 roku o godz. 17.00 na pokaz nowego nabytku Leon Wyczółkowski “Lirnik”.

 Program:
• uroczyste odsłonięcie obrazu Leona Wyczółkowskiego “Lirnik”
• koncert zespołu Prestige String Quartet
• spotkanie z kuratorem wystawy stałej “Twórczość Leona Wyczółkowskiego”, kustoszem Ewą Sekułą-Tauer, poświęcone artyście wraz z omówieniem znaczenia nowego nabytku w kolekcji

Zapraszamy także do skorzystania ze specjalnej oferty edukacyjnej dedykowanej obrazowi:
Pradziadkowe opowieści oraz Starożytności ludowe i inne dziady (oferta dostępna również dla osób z dysfunkcjami).

Zakup obrazu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leon Wyczółkowski stworzył kilka olejnych i pastelowych wersji tego tematu. W 1894 roku wykonał dwa portrety, jeden przywiózł do Warszawy hrabia Branicki. W 1901 roku artysta ponownie skomponował kilka olejnych i pastelowych wersji ślepego lirnika, poprzedzonych studiami głowy siwiejącego starca oraz ręki spoczywającej na lirze. Olejna wersja tego dzieła zaginęła – „Lirnik w borze”, zachowała się tylko replika wykonana pastelami na płótnie.

Wyczółkowski, przebywając prawie 10 lat na Ukrainie, spotykał lirników. Wspominał później, jak bardzo byli szanowani zarówno przez lud, jak i przez kresowe ziemiaństwo. Uważano ich za „ludzi Bożych”, obdarzonych nie tylko talentem muzycznym i poetyckim, ogromną wiedzą, znajomością świata, ale także darem jasnowidzenia. Artysta spędzał w szałasach nad Rosią letnie miesiące, gdzie, według legendy przypomnianej przez Słowackiego w Beniowskim, pochowano Bojana, wielkiego lirnika i wieszcza ukraińskiego żyjącego w XI w., duchowego ojca Wernyhory. Ociemniały starzec w ciemnym lesie jest metaforą, odnoszącą się do społecznej niemocy, marazmu, zatracenia siły i woli do słuchania pieśni, do podjęcia kolejnego zrywu. Lirnik Wyczółkowskiego stanowi metaforyczne przedstawienie pieśni błądzącej w ciemności, zagubionej, która nie ma słuchaczy ani odzewu.

Dom Leona Wyczółkowskiego
ul. Mennica 7

WSTĘP WOLNY.
Fot. Leon Wyczółkowski, Lirnik, ok. 1901, pastel, papier – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie