Lekcja origami

Żurawie wykonane w technice origami, fot. MOB

Lekcja origami

W sobotę MOB zaprasza na zajęcia z cyklu: Daleki Wschód bliżej nas – Papierowe kreacje origami. Będzie to lekcja muzealna tworzenia origami dla osób powyżej 10 lat.

Papierowy żuraw w locie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów sztuki składania papieru. Origami, początkowo związane ze sferą boską, dziś zapewnia również rozrywkę. Na spotkaniu poznamy i wykonamy kilka wzorów do wykorzystania w zabawie oraz w codziennym użytku. Składanie papieru sprzyja współpracy między zmysłami, kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową. Stosując technikę origami, możemy rozwijać całą sferę sprawności manualnej (usprawnianie dłoni, motoryki małej). Do składania papieru nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczą tylko ręce, które z czasem stają się coraz bardziej sprawne.

Origami może być wykorzystywana także w pracy z osobami mającymi trudności z koncentracją bądź z przyswajaniem wiedzy. Dowiedziono, że origami doskonale sprawdza się w terapii zaburzeń różnego charakteru i stopnia. Proponowana jest, jako metoda wspierająca rozwój. Funkcję terapeutyczną spełnia, pobudzając układ nerwowy, integrując pracę obu półkul mózgowych. Uczestnicy zajęć odbierają wrażenia za pomocą kilku zmysłów (dotyk, wzrok, słuch) równocześnie.

Zajęcia poprowadzi Wojciech J. Nowak, japonista, tłumacz i bibliofil. Asystent na specjalności japonistyka na toruńskim UMK. Stypendysta japońskiego ministerstwa edukacji (MEXT) i Fundacji Japońskiej. Prowadzi badania nad japońską literaturą przednowożytną, naucza i tłumaczy.

Sobota, 5 lutego, godz. 12.00, gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.  Wstęp do muzeum: 8 zł (od osoby) – max. 10 osób

Fot.: materiały MOB

3 lutego 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,050,140