Kulturalny weekend w MOB dla seniorów (i nie tylko)

Spacery tematyczne, fot. T. Czachorowski

Kulturalny weekend w MOB dla seniorów (i nie tylko)

Pierwszy październikowy weekend w Muzeum Okręgowym odbędzie się pod hasłem spacerów, wernisażu oraz specjalnej oferty przygotowanej dla seniorów.

W sobotę – 2 października – o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej odbędzie się otwarcie wystawy „Marcin Sauter – fotografie”.

 „Fotografie. Nie znalazłem lepszej nazwy. (…) W ogóle z tytułami mam kłopot. To zawsze jakaś interpretacja literacka obrazu. Po co? Obraz mówi nam dużo więcej i jest samowystarczalny, nie potrzebuje opisu. Data i miejsce, wydaje mi się, że to wystarczy. Obraz jest dla mnie chyba rzeczą najważniejszą. Więc „Fotografie” no i… podróż. Dla mnie to to samo” – tak o swojej najnowszej wystawie mówi Marcin Sauter – fotoreporter Gazety Wyborczej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Wieloletni wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współtwórca idei Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym wielu głównych, na festiwalach filmowych na całym świecie.

Wystawę zdjęć będzie można oglądać do 28 listopada. Chętnych na spotkanie z Marcinem Sauterem, w ramach oprowadzania kuratorskiego, zapraszamy 6 października o godz. 18:00.

Również w sobotę odbędą się dwa spacery tematyczne, które są zaproszeniem do poznawania Bydgoszczy z nieoczywistej strony. O godz. 12:00 ze Zbiorów Archeologicznych na Wyspie Młyńskiej uczestnicy wyruszą śladami tajemnic staropolskiej Bydgoszczy, by oprócz zwiedzania wystawy odkryć gdzie niegdyś przebiegały granice miasta, w którym miejscu znajdował się tętniący życiem rynek, a także gdzie wznosił się bydgoski zamek.  Spacer poprowadzi Józef Łoś – archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy (wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł w ramach Weekendu seniora z kulturą)

O godz. 15:00 przy gmachu głównym MOB, ul. Gdańska 4, spotkają się chętni spacerowicze, którzy wyruszą, by poznać ślady działalności zakonów w Bydgoszczy. Zagościmy w najbardziej charakterystycznych miejscach związanych z życiem zakonnym dawnej Bydgoszczy. Dowiemy się też, dlaczego bernardyni próbowali wykraść ciało bydgoskiego burmistrza i który bydgoszczanin w habicie wywarł największy wpływ na nasz język? Na te pytania odpowie Kamil Ściesiński z Działu Historii MOB (wstęp do muzeum – spacery: 8 zł)


Muzeum dołączyło również do akcji – Weekend seniora z kulturą – zapraszając na warsztaty w Spichrzach nad Brdą.

2 października (sobota) w godz. 13:00-15:00 chętni uczestnicy odwiedzą wystawę #przemysłowaFOTObydgoszcz, na której będzie można poznać i zastosować oryginalną technikę transferu oraz wczuć się w życie przechodniów międzywojennej Bydgoszczy, zakładając oryginalne kapelusze „z epoki”.

03 października (niedziela) w godz. 13:00-14:30 odbędą się zajęcia, które mają na celu zaktywizować uczestników i stymulować różne obszary poznawcze. Inspiracją i zapleczem merytorycznym spotkania jest inicjatywa Siłownia Pamięci, podkreślająca rolę treningu umysłu dla osób starszych.

Obowiązują zapisy: tel. 52 58 59 909 (pon. – pt. w godz. 8.00-16.00) lub e-mail: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Liczba miejsc ograniczona (wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł do nabycia bezpośrednio przed rozpoczęciem warsztatów).

Muzeum dołącza również do akcji Metropolia za pół ceny. W ramach akcji proponując:

2-3.10 – na wszystkie wystawy w MOB obowiązuje zniżka 50% od biletu normalnego
30.09 – bezpłatny wstęp na wystawy stałe w MOB


30 września (czwartek) o godz. 17:00  Spichrzach nad Brdą odbędzie się premiera albumu „Bydgoszcz nad wodą”. Wydarzenie jest zakończeniem TehoFest – Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy.

Zdjęcie gł.: Spacery tematyczne, fot. T. Czachorowski

30 września 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie