“Kulturalne lato” z Młynem Wiedzy

“Kulturalne lato” z Młynem Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza 13 i 14 lipca do wspólnej zabawy nauką w ramach „Kulturalnego lata” w Toruniu. W godz. 11:00-14:00 w okolicach barki na Bulwarze Filadelfijskim będą dostępne interaktywne stanowiska.

Na stanowisku “mobilnego centrum nauki” będzie można skorzystać z następujących eksponatów:

  • Geoboard jest tablicą sensoryczną rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, jak również zręczność i koncentrację. Stanowisko służy głównie do nauki geometrii płaskiej w obszarach zagadnień związanych z powierzchnią figur, podziałem kątów, podobieństwem figur i klasyfikacją figur. Niemniej stanowisko może również służyć do poszerzania wiedzy w zakresu procentów czy nauki pisania liter.
  • Tangram rozwija wyobraźnię geometryczną i zdolność kreatywnego myślenia, uczy koncentracji i spostrzegawczości.
  • Anamorfozy rozwijają spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Słowo „anamorfoza” pochodzi od greckiego wyrazu anamorphosis oznaczającego przekształcenie. Anamorfoza to celowe zniekształcenie, zdeformowanie obrazu, który można zaobserwować jako niezdeformowany poprzez np. odpowiednio wypukłe zwierciadło. W matematyce anamorfoza opisywana jest przez odpowiednią transformację współrzędnych.
  • Znikające obrazki: stanowisko poszerza wiedzę z fizyki z zakresu optyki, w tym składania barw i działania filtrów. W teatrach i na koncertach muzycznych często używa się filtrów światła. Są to kolorowe, przezroczyste szkła umieszczane na reflektorach. Przez filtr przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła. I tak na przykład przez filtr czerwony przechodzi jedynie światło czerwone. Wszystkie inne barwy są przez ten filtr pochłaniane. Na stanowisku można się przekonać jak działają kolorowe filtry i w jaki sposób można je sprytnie użyć.

Na stanowisku “Kolorowy zawrót głowy, czyli o kolorze w nauce  i sztuce” uczestnicy wydarzenia dowiedzą się czym są kolory i barwy, co o nich mówią chemicy i fizycy. – Na naszym stanowisku będzie okazja do wcielenia się zarówno w rolę naukowca jak i artysty. Przygotowaliśmy szereg eksperymentów, które pomogą zrozumieć jak powstają kolory i dlaczego w ogóle one istnieją. Oprócz eksperymentów, pokażemy jak można stworzyć własne barwy – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Do dyspozycji będzie również stanowisko “inwazja owadów”. Toruńskie centrum nauki zaprezentuje najbardziej typowe gatunki owadów towarzyszących ludziom w trakcie letnich wieczorów. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się im z bliska, używając pudełek do obserwacji owadów czy mikroskopów stereoskopowych, a nawet ich dotknąć. Większość z nich tak jak guniaki czerwczyki – mimo iż zachowują się głośno – wcale nie są groźne i nie należy ich zwalczać środkami chemicznymi.

Podczas wakacji nie może zabraknąć gigantycznych baniek mydlanych. – Pokażemy, że można tworzyć nietypowe kształty, niekoniecznie w formie kuli. Będzie to świetna szansa na ciekawą zabawę kolorowymi formami, które wywołują uśmiech zarówno na twarzach dzieci, jak i dorosłych – przekonuje Marcin Centkowski.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również do skorzystania ze zwiedzania 10 interaktywnych wystaw, udziału w edukacyjnej ścieżce zwiedzania na wystawie “O obrotach” oraz udziału w wakacyjnych warsztatach. Oferta centrum nauki jest dostępna na stronie internetowej instytucji.

Fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,152,249