Kujawsko-pomorscy harcerze na Monte Cassino

Kujawsko-pomorscy harcerze na Monte Cassino

Kujawsko-pomorscy harcerze na Monte Cassino

Blisko stupięćdziesięcioosobowa grupa kujawsko-pomorskich harcerzy uczestniczyła we Włoszech w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Główne wydarzenia odbywały się w dniach 16-19 maja, ich kulminacją byłą uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Wyjazd dofinansował samorząd województwa.

– Wychowanie w duchu patriotycznym to ważny element znakomitej metody kształtowania charakteru, jaką jest harcerstwo. Wartości istotne dla harcerskiego ruchu zawsze dobrze się sprawdzają, również w trudnych sytuacjach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

W wyprawie pamięci Monte Cassino 2019 uczestniczyło blisko 150 członków Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Celem wyjazdu było przede wszystkim uczczenie 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W ubiegłym tygodniu (od 16 do 19 maja) druhny i druhowie z naszego regionu pełnili służbę na Cmentarzu Wojennym – pomagali weteranom oraz pełnili wartę przy mogiłach żołnierzy. Razem  włoskimi skautami uczestniczyli w harcerskim apelu i capstrzyku oraz wzięli udział w modlitwie Regina Coeli na placu św. Piotra w Watykanie.

Harcerze przygotowywali się do wyjazdu już wcześniej, realizując program ,,Czerwone Maki”, w ramach którego  drużyny poznawały dzieje Armii Andersa i towarzyszącego jej niedźwiedzia Wojtka oraz Pomocniczej Służby Kobiet w 2. Korpusie Polskim.  Jako uzupełnienie tych informacji już ma miejscu we Włoszech młodzi ludzie poznawali kontekst historyczny związany ze zniszczeniem Monte Cassino i klasztoru, pełnili służbę w miejscach pamięci i zacieśniali relacje z włoskim skautingiem.

Harcerska Wyprawa Pamięci jest dla harcerek i harcerzy niezwykłym przeżyciem. Jest możliwością spotkania się z ostatnimi świadkami tych wydarzeń. Jest okazją do poznania osób i odwiedzenia miejsc, związanych z historią Polski. (…) Kultywowanie pamięci o nich jest naszym ważnym obowiązkiem – przyznaje rzecznik prasowy ZHP hm. Martyna Kownacka.

Uczestnikami wyprawy do Włoch byli członkowie drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych w wieku 13-21 lat. Ich wyjazd wsparł finansowo Urząd Marszałkowski, przekazując na ten cel 40 tysięcy złotych z budżetu województwa w ramach zadania ,,Krzewienie idei harcerstwa”. Kwota ta pozwoliła na dofinansowanie kosztów podróży oraz wykonania okolicznościowych kurtek, plecaków, chust i koszulek dla harcerzy.

Związek Harcerstwa Polskiego
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Obchody 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, fot. Konrad Kmieć, Karolina Piotrowska/ZHP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,144,520