Krzysztof Białowicz o festiwalu PLASTER

Krzysztof Białowicz o festiwalu PLASTER

Już jutro CSW w Toruniu otwiera nową wystawę, w niemal normalnym trybie. Od 14.00 do 18.00 będzie można oglądać cztery ekspozycje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej PLASTER. O 19.00, zamiast wernisażu, na facebookowym profilu CSW zostanie opublikowana wypowiedź kuratora – Krzysztofa Białowicza.

Zachęcamy do wysłuchania wypowiedzi Krzysztofa Białowicza, dotyczącej tegorocznego festiwalu Plaster. Poniżej zamieszczamy zapis fragmentów materiału audio:

Plaster co roku opowiada o relacji polskich artystów do artystów z zagranicy, 11. edycja jest poświęcona relacjom francusko-polskim. W tej edycji festiwal wraca do korzeni, nawiązując do pierwszej edycji festiwalu, prezentacja oparta jest wyłącznie na projektach plakatowych (kiedyś festiwal nazywał się „Festiwal Plakatu i Typografii”, teraz jest to „Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej”).

Pokazujemy silne akcenty plakatu francuskiego: będą to zwłaszcza dwie wystawy wybitnych, wręcz legendarnych francuskich twórców – Alaina Le Querneca i Michela Bouveta. Ci artyści, odmienni w swoim wyrazie, zaprezentują ponad 100 prac, będzie to prawdziwa uczta dla zwolenników ilustracji, plakatu, typografii grafiki reklamowej.

[1:40]

Silnym akcentem jest promowanie młodych twórców: wystawa „F1” pokazuje energię, nowe, nieszablonowe podejście do grafiki projektowej – będzie można obejrzeć ponad 80 prac studentów francuskich, m.in. z warsztatów Le Querneca i Bouveta, ale też z innych szkół, szkół dizajnu, z uczelni artystycznych, są to najróżniejsze tematy, najróżniejsze środki ekspresji; pokazane w ciekawym otoczeniu, na tarasie CSW.

[2:50]

Silnym polskim akcentem, chociaż jednym na tegorocznym Plastrze, będzie wystawa „Trzej muszkieterowie” stworzona przez trzech artystów, projektantów, dizajnerów, którzy odnoszą się do plakatów filmowych. Zinterpretowali kilkanaście filmów francuskich na własny sposób, zaprojektowali swoje wersje plakatów, które już kiedyś powstały, odnoszą się do współczesnej ekspresji. Autorami projektów są: Łukasz Kliś, Sebastian Kubica i Tomasz Tobolewski. Pokażą około 40 prac. eksponowanych na bulwarze sztuki CSW.

[3:55]

Wystawy będą trwały do połowy sierpnia, września, na bulwarze i tarasie jeszcze dłużej, więc mamy nadzieję, że dużo osób zdąży je zobaczyć, co jest ważne, bo chociaż do tej pory działaliśmy w internecie, nic nie zastąpi nam bezpośredniego oddziaływania pracy, zwłaszcza pod względem skali. Plakaty francuskie występują w nieco innej skali, są drukowane w dużych przestrzeniach, 1,70 x 1,20 m, co pozwoli nam zupełnie inaczej odczuwać te prace.

[5:05]

Zapraszam na festiwal, żeby poczuć tę skalę, zobaczyć kolor, emocje, ale też pozytywne podejście do życia, które reprezentuje szczególnie Michel Bouvet i jego studenci – to są bardziej pozytywne plakaty, Le Querenec jest bardziej plakacistą społecznym, nawiązującym do różnych wydarzeń politycznych, jest bardzo aktywnym komentatorem tworzącym prace graficzne. Studenci natomiast tworzą bez dystansu, kreując swoje emocje na plakatach, to jest bardzo silny zestaw.

[5:52]

W najbliższy piątek zapraszamy do oglądania wystaw festiwalu Plaster, nie planujemy wernisażu, cieszymy się, że w ogóle można zobaczyć wystawy na żywo. Festiwal pierwotnie zakładał koncert, prelekcje i warsztaty twórcze; nasi francuscy przyjaciele nie mogli do nas przyjechać, ale mamy nadzieję na zaproszenie ich jeszcze w tym roku do Torunia i przełożenie w czasie przynajmniej części tych wydarzeń, które były planowane. Francuscy uczestnicy wystawy ogromnie nam w tym wszystkim pomogli, w tak trudnym momencie, zwłaszcza dla Francji, byli w stanie się zmobilizować i przekazać nam swoje plakaty, swoje prace, które teraz możemy oglądać na festiwalu.

Fot. Tomasz Tobolewski

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7054698