Kosmiczne przygody przedszkolaków

plakat Kosmiczne przygody przedszkolaków w grafice wektorowej z motywem uśmiechniętego dziecka i stworka w Kosmosie w strojach astronautów, gwiazd oraz planet, logotypy organizatorów, zawarto podstawowe dane o projekcie.

Kosmiczne przygody przedszkolaków

 

Ponad 1000 przedszkolaków z Województwa Kujawsko-Pomorskiego bierze udział w projekcie pt. „Kosmiczne przygody przedszkolaków”. Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu zdobyło na ten cel grant Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Do konkursu złożono 1668 wniosków z całego kraju. W ramach Modułu 1. Odkrywcy świata Minister Edukacji Narodowej przyznał jedynie 49 dofinansowań.

Projekt zakłada realizację zajęć dla dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat w zakresie popularyzacji nauk matematyczno-przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem astronomii.

W komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej podkreślono, że projekt proponuje szeroki zestaw działań edukacyjnych, a na uwagę zasługuje kompleksowość działań oraz duża skala projektu.

W przedsięwzięciu bierze udział ponad 1000 dzieci w wieku przedszkolnym z 15 placówek wychowania przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych przy szkołach z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym jedno przedszkole terapeutyczne dla dzieci ze szczególnymi potrzebami. W realizację projektu włączyły się również cztery przyszkolne Astrobazy Kopernik z Brodnicy, Kruszwicy, Golubia-Dobrzynia oraz Dobrzynia nad Wisłą. Na terenie przedszkoli i obserwatoriów astronomicznych odbywają się m.in. warsztaty i pikniki, a także pokazy popularno-naukowe, podczas których zostanie wykorzystany sprzęt astronomiczny m.in. teleskopy, lornetki, narzędzia do obserwacji planet i gwiazd oraz materiały edukacyjne w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych.

– “Poprzez udział w zajęciach chcemy zwiększyć zaangażowanie dzieci w proces edukacji, rozwój umiejętności czy uatrakcyjnienie wychowania przedszkolnego. Edukacja astronomiczna to wspaniały sposób na rozwijanie u najmłodszych wyobraźni, ciekawości świata oraz zdolności myślenia abstrakcyjnego” – wskazuje Jarosław Przybył Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.

Oprócz Astrobaz w projekcie biorą udział także przedszkola z Czernikowa i Chełmży (powiat toruński) oraz Bądkowa, Konecka i Zakrzewa (powiat aleksandrowski). W ramach realizowanych zajęć i pokazów zaplanowano liczne atrakcje, m.in. obserwacje nieba przez profesjonalne teleskopy czy plenerowe planetarium „Syriusz”, warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych pomocy dydaktycznych i naukowych, które poszerzą horyzonty wiedzy dzieci i ich wyobraźnie oraz rozbudzą ich pasję do poznawania świata. Ważnym atutem projektu są osoby zaangażowane do prowadzenia warsztatów i pokazów, które posiadają doświadczenie w popularyzacji nauk ścisłych, a w szczególności astronomii.

Działania projektowe potrwają do 31 grudnia 2024 roku.

6 listopada 2024 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7410078

Skip to content