Kosmiczne Przygody Przedszkolaków

Obserwacje astronomiczne w plenerze- dziecko przykłada oko do teleskopu, za nim czekają w kolejce inne dzieci.

Kosmiczne Przygody Przedszkolaków

Tworzenie własnych meteorytów, poznanie budowy Układu Słonecznego czy wykonywanie swoich pierwszych zdjęć obiektów na niebie to tylko niektóre z ciekawych zadań na zajęciach w ramach projektu pt. „Kosmiczne przygody przedszkolaków”. Liderem przedsięwzięcia jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. Projekt uzyskał dofinansowane Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”, Moduł 1. Odkrywcy świata i obejmuje wsparciem ponad 1000 dzieci w wieku przedszkolnym z Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W przedszkolach w Czernikowie, Chełmży, (powiat toruński), Bądkowie, Konecku, Zakrzewie (powiat aleksandrowski), Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński) trwają zajęcia wprowadzające dzieci w fascynujący świat astronomii. Edukatorzy uświadamiają dzieciom, że ciekawość i stawianie pytań to droga do poznania otaczającego nas świata. Organizowane zajęcia mają charakter kompleksowy łączący różnorodne wsparcie tj. pokazy, wizyty i warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych pomocy dydaktycznych oraz materiałów o charakterze edukacyjnym w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych. Zajęcia  są realizowane  także z wykorzystaniem  infrastruktury przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik w Brodnicy, Kruszwicy oraz Dobrzyniu nad Wisłą. Przedszkolaki poznają m.in. właściwości szkieł optycznych i  ich zastosowania, a poprzez zabawy edukacyjne budowę i charakterystyczne cechy Układu Słonecznego, Planety Ziemi oraz Kosmosu. W trakcie zajęć manualnych i plastycznych dzieci budują karmniki z materiałów z recyklingu oraz rakiety pneumatyczne, które na pamiątkę zabierają do domu.

7 grudnia w Dobrzyniu nad Wisłą oraz 14 grudnia w Brodnicy odbędą się podsumowujące działania projektowe warsztaty pokazowe, gdzie dzieci wezmą udział w prelekcjach w mobilnym planetarium Syriusz, a także będą eksperymentować z wykorzystaniem „suchego lodu”,  przeprowadzać ekscytujące doświadczenia i obserwacje, jak powstają bąbelki pary i wydobywa się „wulkan” z dwutlenku węgla. Warsztaty, pokazy i zajęcia dają możliwość obcowania z niezwykłym światem astronomii, a przy użyciu technologii 3D dzieci przeniosą się na stację ISS i będą obserwować jak pracują mieszkający tam astronomowie.

W Niepublicznym Przedszkolu Terapeutycznym w Kowalewie Pomorskim dzieci dowiedziały się, co sprawiło, że na Ziemi rozwinęło się życie, zbudowały rakietę z drewnianych puzzli  i za pomocą gier edukacyjnych i pamięciowych zgłębiły tajniki sprzętu potrzebnego do badania Kosmosu.

Przedszkolaki z Kruszwicy biorą udział w zajęciach z astrofotografii z użyciem urządzeń Seestar, za pomocą których wykonają swoje pierwsze zdjęcia obiektów. Natomiast przedszkolach z powiatu toruńskiego i aleksandrowskiego śledzą m.in. przygody „Małej Uranii”, która przemierza świat w rakiecie, zabierając młodego widza w świat astronomii, a w ramach  zajęć plastycznych, tworzą własne meteoryty. Poznają także opowieść o przygodach gwiezdnego żeglarza Simbada, przybysza z kosmosu, który odwiedza kosmos. Zabawom i ćwiczeniom towarzyszą piosenki, które zachęcają do śpiewania i tańczenia, co pomaga  w integracji i rozwoju umiejętności społecznych. Zajęcia w projekcie potrwają do połowy grudnia 2024 roku.

Autor tekstu: Justyna Nowak

Fot. Łukasz Kołodziejski, Uczestnicy warsztatów w Dobrzyniu nad Wisłą

 

Fot. główna: Sebastian Soberski, Uczestnicy warsztatów w Zakrzewie i Konecku

29 listopada 2024 r.

 

 

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7410490

Skip to content