Koniec wystawy „Skarb bydgoski”

Koniec wystawy „Skarb bydgoski”

Wystawa „Skarb bydgoski” od środy (17 listopada) będzie nieczynna dla zwiedzających. W nowym roku zobaczymy ją w odmienionej aranżacji.

Skarb bydgoski nie ma sobie równych w Polsce. Natomiast na tle europejskim jest jednym z bardziej okazałych. Takie nagromadzenie złota i srebra w postaci monet i przedmiotów sztuki jubilerskiej, to coś wyjątkowego. Pewnym odniesieniem może być skarb z Koszyc na Słowacji, na który również składają się wyłącznie złote monety (dużo więcej, niż w Bydgoszczy, bo aż niemal 3000), ukryte w drugiej połowie XVII wieku, jednak nie zawiera tak różnorodnych kosztowności, jak w przypadku bydgoskim.

Skarb bydgoski zawiera wiele precjozów, w tym urzekające pontaliki (ozdobne aplikacje naszywane na odzież), srebrne i złocone guzy (dawny odpowiednik dzisiejszych guzików), gustowne pierścionki, grawerowane złote obrączki, dwa srebrne medaliony, srebrne łańcuszki, dewocjonalia, a nawet amulet –wilczy kieł”. Część numizmatyczna skarbu składa się z 486 złotych monet z mennic europejskich, a nawet z Azji i Afryki – Imperium Osmańskiego. Wśród nich są dukaty polskie, Rzeszy Niemieckiej, Austrii, Węgier, Anglii, Danii, Szwecji, Hiszpanii i najliczniejsze – dukaty i dwudukaty Niderlandów Północnych.

Przypomnijmy, że wszystkie te niezwykłości odkryto 2 stycznia 2018 w trakcie badań archeologicznych we katedrze bydgoskiej św. Marcina i Mikołaja, półtora metra od południowej ściany prezbiterium, na wysokości drzwi zakrystii. Nie wiemy, co takiego zmusiło właściciela skarbu do ukrycia swoich kosztowności. Nie wiemy, kim był, kiedy dokładnie depozyt złożył pod posadzką, ani czemu nigdy go nie podjął. W sferze spekulacji pozostać musi, czy to zagrożenie szwedzkie z roku 1655, które tak bardzo doświadczyło Rzeczpospolitą, zdeterminowało poczynania właściciela skarbu? Wiele pytań pewnie już na zawsze pozostanie bez odpowiedzi.

 Jedną z najbardziej intrygujących ekspozycji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy można zwiedzać jeszcze tylko we wtorek 16 listopada w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej) od 10.00 do 18.00.

Fot.: Skarb bydgoski nie ma sobie równych w Polsce (MOB)

http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,246,0,0,Skarb-bydgoski

16 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6970977