Konferencja stratosferyczna “Near Space”

Konferencja stratosferyczna “Near Space”

19 października Toruń po raz czwarty będzie stratosferyczną stolicą Polski. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się konferencja “Near Space”.
W przeddzień konferencji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier. W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. – Napłynęły do nas 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z naszego województwa, ale również z Krakowa i Tychów. Minisat to okazja do przeprowadzenia eksperymentu w wyjątkowym laboratorium, jakim jest przestrzeń kosmiczna – mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. – Chcemy, aby uczestnicy tego projektu podczas przyszłorocznej konferencji “Near Space” zaprezentowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń – dodaje.
W sobotę (19 października) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej. Językiem spotkania jest język polski.
W ramach sesji plenarnej na wystawie “Rzeka” – prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK opowie o tym gdzie zaczyna się bliska przestrzeń kosmiczna. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie przekonywał słuchaczy, że astronauta to zawód nie z tej Ziemi. Wizję podboju Układu Słonecznego przez człowieka przedstawi dr hab. Grzegorz Brona, naukowiec, przedsiębiorca z branży kosmicznej, w latach 2018-2019 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz współautor książki “Człowiek – istota kosmiczna”.
W ramach sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny mini piknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy (piątek: godz. 9.00-15.00, sobota: godz. 11.00-17.00).
Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym mini pikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja za pośrednictwem strony – http://nearspace.pl/wydarzenia/register-participant/. Centrum nauki informuje, że w związku z konferencją (w sobotę w godz. 11.00-15.00) ze zwiedzania będzie wyłączona wystawa “Rzeka”.
Konferencja, warsztaty oraz balonowe misje stratosferyczne odbywają się w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – „Near Space: Above and Beyond” – dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Głównym celem projektu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że eksploracja kosmosu ogólnie, a w szczególności eksploracja bliskiej przestrzeni kosmicznej, jest dostępna praktycznie dla każdego i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życieInformacje o projekcie “Near Space: Above and Beyond” można znaleźć na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu konferencji “Near Space” są dostępne na stronie: http://nearspace.pl. Strona w jęz. angielskim.
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7046433