Kolędujemy z „Ziemią Bydgoską”

Kolędujemy z „Ziemią Bydgoską”

Dwanaście najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” znalazło się na świątecznej płycie wydanej przez Urząd Marszałkowski. W zakładce Nasze Święta dostępne są także kolędy z krążków z lat ubiegłych. Zachęcamy do ich wysłuchania.

– Śpiewanie kolęd to jedna z najmilszych świątecznych tradycji. Wspólne kolędowanie w rodzinnym gronie stwarza wyjątkową atmosferę, sprawia, że stajemy się sobie jeszcze bliżsi. Zachęcam wszystkich do radosnego śpiewania, niech najpiękniejsze polskie kolędy zagoszczą w naszych domach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Materiał na tegoroczny album nagrano w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Przygotowania wokalne pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej rozpoczęto już jesienią. Na płycie znalazło się dwanaście najbardziej znanych polskich kolęd i pastorałek. Krążek otwierają kujawskie kolędy Kolib się kolibko i Przystąpcie do szopy. Kompozycję zamyka Kolęda dla nieobecnych Zbigniewa Preisnera.

Utwory, z towarzyszeniem chóru i najmłodszych członków „Ziemi Bydgoskiej”, wykonują Anna Antonina Nogaj, Magdalena Miszewska-Zasadna, Mateusz Szwankowski, Kamil Szafrański, Maciej Młóciński, Szymon Marciniak, Izabela Cywińska-Łomżyńska. Nad całością czuwali kierownik artystyczna zespołu Elżbieta Kornaszewska-Rogacka i reżyser dźwięku Łukasz Rafiński.

Zapraszamy do odsłuchania i pobrania utworów:

 

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” jest jednym z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w województwie kujawsko-pomorskim. Od 1958 roku reprezentuje Bydgoszcz i region podczas wielu wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą. W swoim repertuarze posiada tańce i pieśni wielu regionów folklorystycznych Polski: Kujaw, Pałuk, Kaszub, a także Łowicza, Kurpi Zielonych, Małopolski, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Podczas koncertów artyści prezentują również tańce miejskie, polskie tańce narodowe, pieśni wojskowe i patriotyczne.

„Ziemia Bydgoska” aktywnie włącza się w projekty samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół reprezentował nasz region między innymi podczas dożynek prezydenckich w Spale i Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim (więcej tutaj i tutaj), występował podczas dożynek wojewódzkich (więcej tutaj), gościł w Stanach Zjednoczonych i Brazylii prezentując się dla tamtejszej Polonii, czego efektem były rewizyty w naszym regionie zespołów Polanie z Bridgeport (więcej tutaj) i Wisła z Kurytyby (więcej tutaj). Od lat swoją obecnością uświetnia doroczny Bal Marszałka (więcej tutaj), jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Promocja Województwa (więcej tutaj). W grudniu 2018 roku „Ziemia Bydgoska” obchodziła 60-lecie istnienia (więcej tutaj).

Zespół liczy 150 osób, w tym dzieci od 4 roku życia, młodzież w wieku szkolnym oraz grupę dorosłych. Grupy dziecięce od 1995 roku działają przy Pałacu Młodzieży. Kierownikiem artystycznym od 1991 roku jest Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. Czytaj też: „Energetyczny folklor przy pełnych salach”.

Więcej o zespole można przeczytać na stronie www.ziemiabydgoska.pl.

Urząd Marszałkowski wydaje świąteczne płyty od 2009 roku. Kolędy z tych krążków są dostępne do wysłuchania i pobrania w zakładce „Nasze Święta”. Wykonawcami świątecznych utworów z ubiegłych lat byli między innymi Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Włocławka, uczniowie szkół muzycznych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, bydgoski zespół muzyki dawnej Collegium Vocale, zespół folklorystyczny „Marynia” z Kłóbki oraz Alicja Majewska, Olga Bończyk, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz.

Zapraszamy także do zapoznania się z zakładką świąteczną “Nasze święta“.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,139,224