Kiermasz i warsztaty bożonarodzeniowe w MET

ozdoby świąteczne ze słomy, fot. Pixabay

Kiermasz i warsztaty bożonarodzeniowe w MET

Muzeum Etnograficzne w Toruniu z przyjemnością informuje, że już w ten weekend odbędą się dwa okołoświąteczne wydarzenia dla wszystkich mieszkańców Torunia.

10 grudnia, sobota, godz. 16.00-18.00 rodzinne warsztaty “Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę”

Rodzinne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać twórców ludowych z Kurpiów, którzy nauczą ich wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Czesława Kaczyńska, Elżbieta Prusaczyk oraz Marianna i Józef Pokora zaprezentują tradycyjne techniki wytwórstwa bombek, jeżyków oraz łańcuchów ze słomy i bibuły, a także byśków, czyli noworocznego pieczywa obrzędowego w formie zwierzątek. Materiały zapewnia organizator.

11 grudnia, niedziela, godz. 10.00-15.00 Kiermasz bożonarodzeniowy

Podczas tegorocznego kiermaszu świątecznego Muzeum Etnograficzne gościć będzie blisko 100 twórców z Polski oraz Ukrainy, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem.Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Garncarze zaprezentują całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych, a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne cacka. Podziwiać będzie można również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, pierniki, domowe wypieki i przetwory. Kiermasz może stać się świetną okazją do zakupu świątecznych podarków lub niebanalnych ozdób. Zapraszamy znawców i miłośników sztuki oraz rękodzieła ludowego, a także amatorów nieszablonowych i unikatowych przedmiotów. Kiermasz świąteczny to doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnymi wyrobami sztuki ludowej z całej Polski. O godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).

Więcej szczegółów dotyczących grudniowych wydarzeń w Muzeum na: www.etnomuzeum.pl/grudzien-w-muzeum-2/

Fot. Pixabay

7 grudnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,050,196