Kadry AKTu

Kadry AKTu

Sobota w Książnicy Kopernikańskiej to masa atrakcji. Jedną z nich będzie wernisaż wystawy Kadry AKTu. Ekspozycja zostanie otwarta o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Toruńskie środowisko komiksowe wyrosło w ostatnich latach na jedno z najbardziej aktywnych w Polsce. Asocjacja Komiksu w Toruniu – nieformalne zrzeszenie, którego inicjatorem był nieodżałowany, przedwcześnie zmarły toruński naukowiec dr Tomasz Marciniak – skupia twórców, badaczy i miłośników komiksów z województwa kujawsko-pomorskiego. Asocjacja organizuje spotkania poświęcone sztuce komiksu, wydaje Magazyn AKT (uznawany za jedno z najlepszych czasopism komiksowych w Polsce), realizuje warsztaty komiksowe, prelekcje i wystawy. Członkowie AKTu angażują się w organizację imprez środowiskowych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi oraz Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt w Toruniu. Znaleźli się także wśród założycieli toruńskiego Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów, wykorzystującego treści popkulturowe, w szczególności komiks, w działaniach mających na celu wsparcie i edukację dla rodzin.

Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej  stanowi przegląd twórczości artystów związanych z Asocjacją. Wśród czternastu twórców znajdują się zarówno młode talenty (wyłowione dzięki działaniom edukacyjnym AKTu), jak i doświadczeni rysownicy, tacy jak Zvyrke czy Piotr Wojciechowski, którzy doczekali się już uznania w środowisku komiksu niezależnego i mają na koncie kilka autorskich publikacji.

Wystawa powstała w ramach projektu „Promocja działalności Asocjacji Komiksu w Toruniu”, współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

30 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,948,360