Jubileuszowy rok Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Jubileuszowy rok Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logoW 2019 r. przypada jubileusz 60-lecia działalności Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Placówka jako samodzielna instytucja powstała 1 stycznia 1959 r. Jubileuszowy rok zwieńczy okolicznościowa wystawa, której otwarcie planowane jest na koniec 2019 r.

W latach 1946-1958 Dział Etnograficzny, którym kierowała prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, powstał i funkcjonował w Muzeum Miejskim w Toruniu. Pierwszą wystawę etnograficzną w Toruniu otwarto w 1948 r. w Ratuszu. 1 stycznia 1959 r. powstało samodzielne Muzeum Etnograficzne, którego prace uroczyście zainaugurowano 17 kwietnia 1959, już w nowej siedzibie w budynku Arsenału (remontowanym i adaptowanym w latach 1956-1959). Wówczas placówka w swoich zbiorach miała 5 165 obiektów.

Dziś Muzeum Etnograficzne w Toruniu prezentuje wystawy stałe i czasowe ze zbioru blisko 65 tys. obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej. Zwiedzającym udostępnia trzy skanseny: Park Etnograficzny w Toruniu i Kaszczorku oraz otwarty w 2018 r. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

Na zdjęciu inauguracja prac w nowej siedzibie w 1959 r.
Fot. Bohdan Horbaczewski (Archiwum MET).

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie