“Janina Gardzielewska – kobiecość w fotografii”- wykład online

“Janina Gardzielewska – kobiecość w fotografii”- wykład online

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza 26 maja 2021 r. (środa) o godz. 17.00, na bezpłatny multimedialny wykład: Janina Gardzielewska – kobiecość w fotografii. Wykład będzie transmitowany na żywo na platformie Zoom. To kolejny wykład z cyklu Historia fotografii, poświęcony tej wybitnej toruńskiej artystce.

Twórczość artystyczna Janiny Gardzielewskiej to bez wątpienia najważniejszy rozdział historii fotografii artystycznej w Toruniu w drugiej połowie ubiegłego wieku. W 1947 wygrała konkurs fotograficzny Piękno Torunia. Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy i uznanie nie tylko w Polsce: swoje zdjęcia wystawiała w Europie i USA. Zajmowała się fotografią teatralną, portretem i pejzażem miejskim. Jednak najczęściej bohaterkami jej prac były kobiety. Artystyczna spuścizna Janiny Gardzielewskiej tworzy dynamicznie zmieniający się w kolejnych dekadach drugiej połowy XX wieku portret psychologiczny polskiej kobiety.

Wykład przygotował i zaprezentuje Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w FotografiiKrytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Zapisy przez e-formularz do 26 maja 2021 r. godz. 13.00

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński, e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl, tel. 56 652 27 55

12 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,749,948