Jan Czochralski – życie jak film

Jan Czochralski – życie jak film

KPCEN Włocławek

Biografie niektórych postaci są niemal gotowym materiałem na filmowy scenariusz. Takie też są losy wybitnego polskiego uczonego związanego z podbydgoską Kcynią.

Profesor Jan Czochralski, chemik i metaloznawca, był wynalazcą metody otrzymywania monokryształów krzemu, podstawy procesu produkcji układów scalonych, na których opiera się nasz cyfrowy świat. Pracy naukowo-badawczej towarzyszyły wielkie marzenia, miłość, wojna i okupacja, wątek szpiegowski i artystyczny. Są wzloty i upadki, triumfy, klęski, a także łut szczęścia. Byłby to scenariusz budzący wiele emocji, ale też kontrowersji. Jest to także ciekawy materiał dla pasjonatów nauki.

 

Widoczny na starej fotografii wytworny pan – Jan Czochralski – w tym roku jest w włączony w poczet Gigantów Kujaw i Pomorza. Jego wybitne osiągnięcia wykraczają daleko poza nasz region.

Zwolennicy komiksów znajdą na Portalu Województwa Kujawsko-Pomorskiego komiks poświęcony tej postaci: TUTAJ.

Zapraszamy do sprawdzenia wiedzy o Janie Czochralskim w quizie przygotowanym przez KPCEN we Włocławku: TUTAJ.

 

 

Fot. gł. Jan Czochralski – profesor Politechniki Warszawskiej, kierownik Instytutu i Zakładu Metalurgii i Metaloznawstwa. Fotografia portretowa. (źródło: audiovis.nac.gov.pl/obraz/122700/184ab9fef72918a13e8cc4178d5a190a/)

23 kwietnia 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,742,231