Jak poczuć się w szkole dobrze po miesiącach zdalnej edukacji? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza na Digital Youth Forum 10 czerwca

Jak poczuć się w szkole dobrze po miesiącach zdalnej edukacji? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza na Digital Youth Forum 10 czerwca

Jak konstruktywnie i bezpiecznie korzystać z ekranów? Jak poczuć się w szkole dobrze po miesiącach zdalnej edukacji? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w Digital Youth Forum 2021 – już 10 czerwca.

Warszawa, 1 czerwca 2021

Jak sprzed ekranu własnego komputera zmieniać świat na lepsze? Jak rozmawiać o lękach, trudnych emocjach i przyszłości? Jak pokonywać niewidzialne bariery i wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu rówieśników? Na te i inne pytania będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy i uczestniczki Digital Youth Forum 2021. Na wirtualnej scenie wystąpią m.in. Michał Rogalski – młody twórca ogólnopolskiej bazy danych o epidemii koronawirusa, Jan Gawroński – nastoletni działacz na rzecz osób w spektrum autyzmu, Hania Sywula – promotorka zdrowia psychicznego oraz Kamil Śliwowski – animator edukacji medialnej i cyfrowej.

Digital Youth Forum organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę już po raz szósty z myślą o uczniach klas 7-8 szkół podstawowych i 1-3 szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie pomyślane jest jako atrakcyjny dzień zajęć lekcyjnych. Na wirtualnej scenie młodzi ludzie oraz dorośli specjaliści opowiadają uczniom, jak wykorzystywać internet do realizacji swoich pasji i zuchwałych pomysłów na zmianę świata. Oprócz wystąpień w programie przewidziano przerwy na dyskusje w klasach, konkursy i koncert. Wydarzenie będzie można obejrzeć online zarówno w sali lekcyjnej, jak i przed ekranem komputera we własnym domu. Forum poprowadzi Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24 nagrodzona w 2020 r. Grand Press za cykl tekstów o uczniach, którzy w czasie nauki zdalnej wypadli z systemu edukacji.

Czego potrzebują uczniowie

Organizatorzy zachęcają nauczycieli do bezpłatnego zgłaszania klas do udziału w wydarzeniu pod adresem www.digitalyouth.pl.

Ze względu na pandemię nasze Forum kolejny rok odbywa się zdalnie. Nawiązując do postulatów psychologów, aby teraz, w wymagającym czasie powrotu do normalności, nie koncentrować się wyłącznie na nadrabianiu zaległości szkolnych, zapraszamy nauczycieli do zgłaszania klas do udziału w Forum. To świetny sposób na reintegrację uczniów. W programie przewidzieliśmy czas na aktywności uczestników w klasie i relaks. Obok wątków związanych z edukacją medialną na DYF pojawi się temat zrównoważonego korzystania z ekranów oraz dbania o relacje rówieśnicze i swój dobrostan psychiczny. W zeszłorocznej edycji Digital Youth Forum wzięło udział ponad 20 000 uczniów z całej Polski. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku spotkamy się w znacznie liczniejszym gronie – mówi Maciej Kępka, koordynator Forum z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Tu i teraz

Program tegorocznego Digital Youth Forum to przegląd zagadnień istotnych dla młodych ludzi tu i teraz oraz odzwierciedlenie tego, co poruszało ich w ciągu ostatnich miesięcy.
Michał Rogalski, miłośnik statystyk, który od ponad roku wolontariacko tworzy największą bazę danych dotyczących koronawirusa w Polsce, opowie o tym, że każdy może zmieniać rzeczywistość. Jego inicjatywa wynikała z niezgody na chaos informacyjny, jaki zapanował u nas po wybuchu pandemii. W pracę przy – jak mawia – obywatelskich tabelkach przedstawiających statystki nt. COVID-19 stopniowo angażowały się kolejne osoby, którym leży na sercu troska o wiarygodność i jawność danych.

Zaproszenie do udziału w Forum przyjęła też Hania Sywula, wkrótce dyplomowana psycholożka, już teraz promotorka zdrowia psychicznego, zachęcająca starszych i młodszych do zadbania o właśnie ten aspekt swojego życia, szczególnie ważny w okresie izolacji związanej z pandemią.

Uczestnicy wysłuchają także m.in. Jana Gawrońskiego, 15-latka w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet, oraz Zuzanny Karcz, aktywistki na rzecz praw człowieka, która będzie mówiła o sile rówieśniczego sojusznictwa. Na zakończenie zapraszamy do wysłuchania koncertu Marcina Maciejczaka, zwycięzcy trzeciej edycji programu „The Voice of Kids”.
Wszystkie wystąpienia i relacje ze studia będą tłumaczone na język migowy.

Forum inspiracji

Głównym partnerem DYF 2021 jest Fundacja Orange, pozostali partnerzy Facebook, Google oraz Librus. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują „Głos Nauczycielski” i Radio Kampus. Forum jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Digital Youth Forum to wyjątkowe wydarzenie stwarzające przestrzeń dla młodych ludzi. To także dobre miejsce dla nas – dorosłych i organizacji, które działają na rzecz nastolatków – ponieważ możemy wsłuchać się w ich głos i sprawdzić, co jest dla nich ważne. Dodatkowo, po wielu miesiącach zdalnego nauczania i przeniesienia dużej części życia młodzieży do sieci, DYF to dobra forma integracji i rozmowy na istotne tematy. To po prostu dobry pomysł na to, żeby być razem, inspirować się od siebie i twórczo korzystać z nowych technologii – mówi Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja z Fundacji Orange.

W Facebooku podejmujemy różne inicjatywy mające na celu wspieranie młodych ludzi w ich codziennym cyfrowym życiu. Chcemy, aby potrafili odważnie sięgać po narzędzia cyfrowe, a przy tym czuli się w sieci komfortowo. Choć ufamy, że najbliższy rok szkolny uczniowie spędzą już w swoich szkołach, a nie przed ekranami komputerów, to kwestia bezpieczeństwa w internecie nie straci na znaczeniu, a inicjatywy takie jak Digital Youth Forum będą potrzebne. Tym bardziej cieszymy się, że Facebook jest ich częścią – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. – W trakcie tegorocznej edycji zachęcamy młodzież do sprawdzenia materiałów edukacyjnych będących częścią projektu „Przystań w sieci”, który realizujemy wspólnie z NASK PIB i UNICEF Polska do końca czerwca 2021 r. W jego ramach przeszkoliliśmy już ponad 3600 nauczycieli i blisko 50 tys. uczniów – dodaje.

W Google od zawsze dostrzegaliśmy szczególną wartość internetu jako źródła wiedzy oraz narzędzia do wspólnej pracy i nauki. W czasie pandemii te wartości stały się jeszcze bardziej oczywiste miliony osób mogły dzięki niemu kontynuować naukę i pracę, a po godzinach rozwijać w domu swoje pasje i umiejętności. Tym istotniejsze jest też, aby wraz z promowaniem produktywnego i twórczego wykorzystania sieci, jednocześnie kontynuować uwrażliwianie młodych na wyzwania z tym związane. Mamy nadzieję, że wspaniali prelegenci tej edycji Digital Youth Forum zainspirują młodzież do tworzenia i rozwijania swoich zainteresowań dzięki możliwościom, jakie daje internet, ale też do bycia asertywnymi, pozytywnymi uczestnikami społeczności online – mówi Marcin Olender, menedżer ds. polityk publicznych w Google Polska.

***

Bezpłatne zapisy dostępne są do 10 czerwca pod linkiem:

https://digitalyouth.pl/

Na tej stronie znajdują się też wszystkie informacje o Forum, prowadzących i konkursach.

***

Program Digital Youth Forum 2021

9:00 – 9:10 Otwarcie

9:10- 9:20 STUDIO DYF

W studio DYF nadawanym w przerwach pomiędzy wystąpieniami prowadząca je dziennikarka Justyna Suchecka będzie łączyła się na żywo z uczniami i specjalnymi gośćmi oraz informowała o przerwach na krótką pracę i dyskusję w klasie.

9:20 – 9:40 Bartek Kloch

9:40 – 10:00 Paweł Panawa – Stories School

10:00 – 10:15 STUDIO DYF

10:15 – 10:35 Michał Rogalski – Każdy może zmieniać rzeczywistość

10:35 – 10:55 Kamil Śliwowski – Nawyki, triki i filtry, czyli nietypowe sposoby na bezpieczeństwo w sieci

10:55 – 11:10 Tomasz Rożek

11:10 – 11:50 STUDIO DYF

11:50 – 12:05 Wywiad z Hania Sywulą

12:05 – 12:25 Zuzanna Karcz – Siła rówieśniczego sojusznictwa

12:25 – 12:40 Jan Gawroński – Różnorodny JA

12:40 – 13:00 STUDIO DYF

13:00 – 13:15 Pokaż To – Przekraczajmy (nie)widzialne bariery razem

13:15 – 13:30 Wolontariusze Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej – Tiara przeznaczenia, czyli jak rozmawiać o przyszłości w dobie pandemii

13:30 – 13:40 STUDIO DYF

13:40 – 14:00 Wywiad z Marcinem Maciejczakiem i krótki koncert

14:00 Zakończenie DYF

4 czerwca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,947,291