Jak dzielić tort, aby było sprawiedliwie?

Jak dzielić tort, aby było sprawiedliwie?

12 października w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się pierwszy wykład z cyklu “Wtorki z socjologią”. W tym miesiącu psychologowie z UMK opowiedzą również o leworęczności.

Pierwszy wykład z nowego cyklu Młyna Wiedzy realizowanego wspólnie z Instytutem Socjologii UMK poświęcony sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych wygłosi dr hab. Stanisław Burdziej, prof. UMK. Dwa tygodnie później w Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można wysłuchać wykładu dr Małgorzaty Gut z Instytutu Psychologii UMK: “Skąd się biorą leworęczni? Od leworęcznego mózgu do problemów w ławce szkolnej”.

“Wtorki z socjologią” to nowa inicjatywa Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytutu Socjologii UMK, której celem jest zainteresowanie odbiorców oferty centrum nauki tematami społecznymi oraz zaprezentowanie wyników badań prowadzonych przez toruńskich badaczy społecznych.

Jak mówi dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK:

“Otaczającą nas rzeczywistość społeczną postrzegamy na co dzień za pośrednictwem swoich przekonań i poglądów: politycznych, estetycznych, kulturowych. Horyzonty naszego poznania wyznaczają też grupy do których przynależymy. Spotkania w ramach “Wtorków z socjologią” mają być próbą wyrwania się z tych ograniczeń i spojrzenia z dystansu na rozmaite zjawiska”. Wśród tematów, które znalazły się w planie “Wtorków z socjologią” będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19.

“Wtorki z psychologią” to cykl wykładów, które mają na celu popularyzować psychologię jako naukę, przybliżać wyniki badań (szczególnie tych najnowszych) prowadzonych przez naukowców oraz to co wiadomo z frontu obserwacji praktyków. Zapraszani prelegenci są nie tylko ekspertami w obszarze, o którym opowiedzą podczas swoich wystąpień, ale też potrafią przekazać swoją wiedzę w sposób, który zainteresuje szerokie grono odbiorców zainteresowanych daną tematyką z obszaru psychologii. – W cyklu, który wznawiamy po wakacjach zapraszamy do wysłuchania czterech wykładów. Ich tematyka wyraźnie sygnalizuje, że tym razem (w jeszcze większym stopniu niż dotychczas) wykładowcy przedstawiając obszar swoich zainteresowań badawczych w kontekście interdyscyplinarności badań psychologicznych. Niektóre z tematów bowiem to obszary wspólne dla psychologii i takich dziedzin jak: socjologia, polityka, statystyka, prawo czy edukacja – mówi dr Małgorzata Gut, koordynator wydarzenia ze strony Instytutu Psychologii UMK.

Wykłady będą odbywały się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.

Wykłady będą także transmitowane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Współorganizatorami cyklu są: Instytut Socjologii UMK oraz Instytut Psychologii UMK.

6 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,518