Inauguracja roku szkolnego w Brześciu Kujawskim

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński

Inauguracja roku szkolnego w Brześciu Kujawskim

Dziś (2 września) kujawsko-pomorskie szkoły rozpoczęły nowy okres nauki. Do szkolnych ław powróciło blisko 300 tysięcy uczniów. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim (powiat włocławski).

W Kujawsko-Pomorskiem mamy 559 przedszkoli i 94 punkty przedszkolne, 747 szkół podstawowych, 260 liceów ogólnokształcących, 152 techników, 254 szkoły policealne i 147 szkół branżowych pierwszego stopnia. Od września naukę rozpoczęło ponad 290 tysięcy uczniów.

List marszałka Piotr Całbeckiego do nauczycieli i uczniów na rok szkolny 2019/2020

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył dziś (2 września) w inauguracji roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. To w tej placówce w maju miały miejsce wydarzenia, które wstrząsnęły Polską, kiedy to osiemnastoletni napastnik wszedł na teren szkoły i postrzelił dwie osoby. Do tragedii nie doszło dzięki bohaterskiej postawie woźnego Krzysztofa Gorzyckiego, uhonorowanego później marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (więcej). Na uznanie zasługuje też postawa nauczycieli i pracowników placówki, którzy sprawnie przeprowadzili ewakuację uczniów i byli dla nich oparciem w najtrudniejszych chwilach.

Koniec ubiegłego roku szkolnego nie był łatwy. Wydarzenia, które miały miejsce  feralnego dnia w tej placówce wstrząsnęły całą Polską. Chcę podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za wzorową postawę, bohaterstwo, opanowanie i pełną poświecenia pracę. Na ten nowy rok szkolny życzę wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom placówki przede wszystkim  spokoju, sukcesów w pracy i nauce, a uczniom samych szóstek na świadectwach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Nauczyciele i personel szkoły uczestniczący w ewakuacji uczniów podczas ataku na szkołę, odebrali z rąk gospodarza województwa listy z podziękowaniami. Marszałek Piotr Całbecki wręczył Krzysztofowi Gorzyckiemu i uczniowi, który podczas napaści wykazał się odwagą, nagrody rzeczowe oraz pomoce dydaktyczne dla szkoły. Tablet otrzymała także Oliwia Gorzycka, uczennica, która została ranna w wyniku ataku napastnika.

Podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki zapowiedział przygotowanie wojewódzkiego programu mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa w kujawsko-pomorskich szkołach.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,854,213