Inauguracja Roku Jana Pawła II

Inauguracja Roku Jana Pawła II

Inauguracja Roku Jana Pawła II

Młodzież z noszących imię Jana Pawła II szkół z całego regionu uczestniczyła w dzisiejszej (17 maja) uroczystej inauguracji roku wielkiego Polaka w naszym województwie. W Urzędzie Marszałkowskim do 8 czerwca można oglądać wyjątkową wystawę unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych papieskich fotogramów.

– Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego – jest patronem naszego województwa. Chcemy czerpać z jego dziedzictwa i zachęcać do tego młodych mieszkańców Kujaw i Pomorza. Postać Jana Pawła II jednoczy Polaków, wierzących i niewierzących, w oparciu o uniwersalne wartości, które głosił, i których świadectwo dawał całym swoim życiem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

„Jego pontyfikat był przełomowy nie tylko w dziejach papiestwa i historii Kościoła. To Jan Paweł II w znacznym stopniu przyczynił się również do tego, że Polska, a jej śladem reszta zniewolonych przez komunistów państw środkowoeuropejskich, odzyskała suwerenność” – czytamy w stanowisku w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa, przyjętej przez sejmik 16 kwietnia.

Wypowiedzi z briefingu prasowego (audio)

 

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli m.in. honorowy obywatel województwa kujawsko-pomorskiego, toruński biskup senior Andrzej Suski, ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel i Przemysław Hauser-Schöneich, wydawca albumu „Papież – Człowiek”, na który składa się 16 filmów dokumentalnych i fabularnych. Do filmów dołączono gotowe do wykorzystania scenariusze zajęć lekcyjnych. Albumy otrzymały szkoły, którym patronuje polski święty.

Gościem specjalnym wydarzenia był argentyński biskup Ariel Edgardo Torrado Mosconi, ordynariusz diecezji Nueve de Julio w prowincji Buenos Aires.

Wystawa zdjęć papieskich także nosi tytuł „Papież – Człowiek”. Część fotografii to prace wieloletniego watykańskiego fotografa Arturo Mari, pozostałe pochodzą z prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, oraz archiwum TBA Group. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających począwszy od najbliższego poniedziałku (20 maja) do 8 czerwca (z weekendami włącznie) w godzinach 10.00-18.00.

Rok Świętego Jana Pawła II w Województwie Kujawsko-Pomorskim rozpoczyna się w przeddzień urodzin Jana Pawła II (17 maja) i zakończy 7 czerwca 2020. W przyszłym roku obchodzić będziemy stulecie urodzin naszego wielkiego rodaka.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Inauguracja Roku Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,142,986