I Ty możesz pomóc naszej planecie

I Ty możesz pomóc naszej planecie

Ziemię zamieszkuje ponad 7,6 mld ludzi (2018) i wszystkie ich czynności bezpośrednio lub pośrednio  czerpią z zasobów planety i oddziaływają na jej klimat. Tym samym mamy ogromnie dużo możliwości, aby podjąć kroki w celu ochrony przyrody i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla przyszłości swojej, swoich dzieci i wnuków. Dlatego zacznij już dzisiaj od naprawdę prostych czynności, zainspiruj swoich bliskich i znajomych, a przede wszystkim promuj edukację ekologiczną!

 1. Pozbądź się starego pieca lub zachęcaj do tego innych, piec węglowy zamień na gazowy lub elektryczny, albo skorzystaj z podłączenia do wspólnej sieci. Polacy obok Bułgarów oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie!
 2. Oszczędzaj energię do ogrzewania mieszkań!
 3. Korzystaj ze środków komunikacji miejskiej, zrezygnuj z jazdy samochodem do pracy lub szkoły- w miarę możliwości umawiaj się ze znajomymi na wspólne kursy albo idź pieszo!
 4. Zrezygnuj z takich form rekreacji, które są energochłonne, np. jazda quadem, motorówką, motorem czy skuterem. Ciesz się prostymi rzeczami, jak wycieczka rowerem czy spacer.
 5. Nie włączaj światła, gdy jest jasno!
 6. Wyłączaj z sieci urządzenia, których nie używasz w danym momencie!
 7. Ogranicz liczbę kupowanych rzeczy, nie kupuj nowego, jeśli stare działa! Żyj oszczędnie, ciesz się tym, co jest za darmo lub z odzysku.
 8. Unikaj tych produktów, które zawierają olej palmowy. Robiąc to, przyczyniasz się do ochrony dziewiczych lasów deszczowych, które mają kluczowe znaczenie dla stabilności klimatu.
 9. Nie wyrzucaj jedzenia, planuj posiłki. Zanim udasz się do sklepu, sprawdź co masz w lodówce. Każdego roku w krajach UE marnuje się aż 89 mln ton żywności!
 10. Gotuj z głową- przykrywaj garnki pokrywką. Wody używaj tyle, ile rzeczywiście zużyjesz.
 11. Nie używaj artykułów jednorazowych typu tacki, sztućce, patyczki kosmetyczne!
 12. W sklepach szukaj produktów na wagę, nie stosuj toreb „reklamówek” (w Kenii już dawno ich się nie używa!). Wykorzystuj pojemniki wielokrotnego użytku!
 13. Zdobywaj wiedzę o OZE, bądź aktywny i domagaj się działań na rzecz poprawy klimatu!

 

Więcej na:

www.klimatycznaedukacja.pl/źródło

https://ekologia.ceo.org.pl/

https://www.wwf.pl/srodowisko

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,944