Gruss aus Thorn. Pozdrowienia z Torunia. Pocztówki widokowe ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

14 Lut Gruss aus Thorn. Pozdrowienia z Torunia. Pocztówki widokowe ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Powstanie katalogu dokumentującego zbiory muzealne w zakresie pocztówek było praktycznie oczywiste od wielu lat. Wiązało się to z ilością pocztówek, jakie posiada Muzeum. Owa kolekcja jest bardzo bogata, a w skład jej wchodzą m.in. widokówki Torunia oraz okolicznych miast i wsi, fotografie, które używane były w celach korespondencyjnych, pocztówki patriotyczne, wojskowe, obyczajowe, rodzajowe, okolicznościowe, satyryczne, panoramiczne, wielowidokowe oraz inne, które trudno przyporządkować określonemu rodzajowi. Z racji ich ogromnej ilości i różnorodności zdecydowano się na zrobienie cyklu katalogów podzielonych na tomy. Do pierwszego tomu wytypowano widokówki tematycznie związane tylko i wyłącznie z Toruniem i chronologicznie zamknięto je na 1919 roku.

Katalog posiada 18 rozdziałów, z których większość ma liczne podrozdziały. Pierwsze 15 rozdziałów ma teksty wprowadzające – bogate w historię widoków prezentowanych na pocztówkach. Autor uznał za niezbędne i bardzo ciekawe wprowadzić odbiorcę w historię danych budowli, pokazać, jak zmieniały się ulice czy widok miasta na przestrzeni wieków (począwszy od średniowiecza), jak wyglądało życie torunian – ich stroje, zmiany urbanistyczne i komunikacyjne, ich edukacja czy rozwój przemysłowy i urbanistyczny Torunia. 3 ostatnie rozdziały – z racji swych zagadnień nie potrzebowały opisów.
Podsumowaniem katalogu jest 8 wykazów: WYDAWCÓW, NAKŁADCÓW, ZNAKÓW FIRMOWYCH, OSÓB, NAZW WŁASNYCH, NAZW ULIC (niemieckich i polskich nazw ulic z tłumaczeniem), SKRÓTÓW oraz bogata bibliografia.

Ponad 400-stronny katalog jest wydany w sposób bardzo ekskluzywny, ale jego walorem jest przede wszystkim albumowa wersja – każda nota katalogowa ma dokumentację wizualną – pocztówki pokazaliśmy w skali 1:1.

Książkę można zakupić w kasach muzeum (Ratusz Staromiejski, Muzeum Historii Torunia) lub online na stronie:
https://bit.ly/2V1Wsld.Liczba odwiedzin:

2,621,875