Gaudeamus na toruńskiej Alma Mater

Gaudeamus na toruńskiej Alma Mater

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Społeczności uczelniane w całym kraju rozpoczynają nowy rok akademicki. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy dziś (1 października) w uroczystej inauguracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– W tym podniosłym dniu dzielę radość ze studentami i środowiskami akademickimi. Ale dzielę też troskę o to, by poziom dydaktyki i poziom kształcenia nie ucierpiały w związku z obostrzeniami przeciwepidemicznymi, którym musimy się podporządkować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny jest osobisty kontakt studenta z wykładowcą. Rozpoczynamy nowy rok akademicki z nadzieją, że już wkrótce wszystko powróci na właściwe tory i kampusy znów wypełnią się młodzieżą. Ufam, że i z tej próby nasze szkoły wyższe wyjdą zwycięsko – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Przed kujawsko-pomorskimi środowiskami akademickimi stoją obecnie wyzwania i możliwości związane z realizacją Strategii Rozwoju Województwa 2030+, nad której projektem prace są obecnie na finiszu. Stawiamy w niej na gospodarkę opartą na wiedzy, rozwój szkolnictwa wyższego i budowanie konkurencyjności segmentu badawczo-wdrożeniowego, współpracę nauki z biznesem na rzecz innowacyjności, współpracę międzyuczelnianą, kierunki kształcenia odpowiadające potrzebom gospodarki, programy stypendialne dedykowane kierunkom kształcenia ważnym z punktu widzenia współczesnego rynku pracy.

UMK jest największą i notowaną najwyżej w rankingach wyższą uczelnią w naszym regionie. Studiują tu obecnie 22 tysiące studentów, tym pół tysiąca z zagranicy. Uniwersytet zatrudnia blisko 2 300 nauczycieli akademickich, w tym 266 profesorów „belwederskich” i drugie tyle profesorów nadzwyczajnych oraz ponad 300 samodzielnych pracowników naukowych zatrudnionych na stanowiskach adiunktów. Kształci na 112 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia, 25 rodzajach studiów doktoranckich oraz 55 kierunkach studiów podyplomowych.

W publicznych i prywatnych wyższych uczelniach w Kujawsko-Pomorskiem studiuje blisko 60 tysięcy osób, w całym kraju ponad 1 200 tysięcy.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarntoga.pl dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6642872