Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza

logo Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza od 12 lutego do odwiedzenia wystawy autorstwa artysty malarza z Czernikowa. Ze względów bezpieczeństwa nie odbędzie się zwyczajowy wernisaż. Zwiedzanie jest możliwe w reżimie sanitarnym do 28 lutego br.
Artystyczne inspiracje można czerpać z najróżniejszych źródeł. Zazwyczaj odczytujemy w pracach nawiązania do natury czy definiujemy je jako abstrakcję. Ciekawym doświadczeniem będzie dla widza poszukiwanie powiązań cyklu obrazów Alien autorstwa malarza pochodzącego z Torunia – Jacka Kamińskiego. Miłośnicy kina wytropią natychmiast zbieżność tytułu z horrorem z końca lat 70. XX wieku. I słusznie. To właśnie Obcy 8 pasażer Nostromo stał się inspiracją dla prezentowanego w murach Galerii Sztuki Współczesnej cyklu. Artysta wskazuje także pośrednie nawiązanie w swojej twórczości do Jana Lebensteina i jego Bestiariusza.

 Autor o swojej wystawie mówi tak:

(…) plastyczność ujęcia figur jest celem mojej pracy. Użycie mas plastycznych, aby nadać bardziej rzeźbiarskiego modelunku, a jednocześnie dać miejsce wyobraźni abstrakcyjnego ujęcia, jest tu tematem głównym. Jednakże poszukiwanie koloru dla oddania atmosfery zagrożenia i niepewności jest równie ważne. Wielowarstwowość i przezroczystość barw podkreśla tę atmosferę. (…).

Wystawa pt. „Historia kończy się i zaczyna” ma dwojakie konotacje. Pierwszym impulsem był stworzony przez Hansa Rudolfa Gigera ksenomorf – znany ze wspomnianego wyżej filmu. Jednak artystyczne wizje wędrują własnymi ścieżkami, aby niejednokrotnie zaskoczyć Widza. Dlatego od monstrum, mrożącego krew w żyłach, artysta przechodzi płynnie do kondycji człowieka, cyklu życia i przemijania jednostki i całej ludzkości, zataczania koła historii. Wnikliwa obserwacja życia pozwala na odczytanie jego powtarzalnych elementów, które z czasem zatracają swój pierwotny kształt i znaczenie. I ten właśnie moment artysta stara się uchwycić i zachować w swoich pracach.

 

Źródło: galeriasztuki.wloclawek.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,747,964