Fizyk z UMK laureatem polskiego Nobla 2019

profesor Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Fizyk z UMK laureatem polskiego Nobla 2019

Specjalizujący się w teorii laserów i kwantowych układów otwartych profesor Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Doroczne wyróżnienia, nazywane polskimi Noblami, są przyznawane za najważniejsze dokonania naukowe. Gratulujemy!

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznawane są od 1992 roku za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu wyzwań współczesnego świata.

Prof. Kossakowski, rocznik 1938, związany z UMK od czasów studiów na przełomie lat 50. i 60., został nagrodzony za dokonania w dziedzinie fizyki kwantowej, a dokładniej w dziedzinie modelowania procesów pozwalających na tworzenie rozwiązań dotyczących kwantowej komunikacji, kryptografii i kwantowego przetwarzania danych. Jedno z zaproponowanych przez niego równań, opisujące takie modelowanie, weszło do światowego kanonu fizyki teoretycznej.

Tegorocznymi laureatami są także chemik z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcin Drąg i prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Romański/UMK

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,339