Finał konkursu wiedzy o Annie Wazównie

Finał konkursu wiedzy o Annie Wazównie

Dziś (15 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się finałowe etapy Konkursu Wiedzy o Annie Wazównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do półfinału zakwalifikowało się 74 uczniów z 31 placówek naszego województwa. W finale natomiast zobaczymy najlepszą szóstkę. Łączna pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

Konkurs wpisuje się w przypadające w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim  obchody 450. urodzin Anny Wazówny – księżniczki, siostry króla Zygmunta III Wazy.

Była starostą brodnickim i golubskim. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski i Wydział Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Etap półfinałowy składa się z testu z jednym pytaniem otwartym. Część pytań będzie odnosiła się do ilustracji. Zgodnie z regulaminem konkursu do finału zostanie zakwalifikowanych sześciu najlepszych półfinalistów, a także ci uczestnicy, którzy zdobyli identyczną liczbę punktów, jaką uzyskał szósty uczeń zakwalifikowany do ostatniej rundy.

Finał odbędzie się przy udziale publiczności i będzie on etapem ustnym, dotyczącym życia oraz działalności Anny Wazówny, powtórnego ekumenicznego pochówku w Toruniu w 1995 r., a także życia codziennego, kuchni staropolskiej i ziołolecznictwa. Podzielono go na trzy rundy. W pierwszej z nich uczestnik odpowiada na wylosowany zestaw trzech zagadnień. Kolejna część to pytanie dotyczące przedstawionej ilustracji. Ostatnią rundą jest dłuższa wypowiedź na temat jednego z wylosowanych aspektów życia Anny Wazówny.

Wojewódzka Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Alicji Saar-Kozłowskiej wyłoni troje zwycięzców. Najlepsi uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymają nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Łukasz Piecyk

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie