Festyn europejski w Urzędzie Marszałkowskim

Festyn europejski w Urzędzie Marszałkowskim

 

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza do udziału w sobotnim festynie organizowanym w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Województwo kujawsko-pomorskie, włączając się do akcji promocyjnej 11 maja, otwiera drzwi Urzędu Marszałkowskiego – zaprezentuje się w nim 14 beneficjentów funduszy europejskich, czyli firm i organizacji, które skorzystały z pieniędzy z Unii Europejskiej. Zapraszamy też na koncert „Podróż po Europie”, który odbędzie się 12 maja w CKK Jordanki w Toruniu.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to akcja ogólnopolska koordynowana przez Ministerstwo Rozwoju. Polega na udostępnianiu i prezentowaniu wszystkim zainteresowanym projektów (obiektów/inicjatyw) zrealizowanych przy udziale środków z Unii Europejskiej. Celem akcji jest promocja efektów wdrażania funduszy europejskich (FE) w Polsce. W tym roku Dni Otwarte odbędą się już po raz szósty. Od 10 do 12 maja beneficjenci FE, którzy przyłączą się do akcji, udostępnią swoje projekty mieszkańcom. Do tegorocznej edycji Dni Otwartych zgłosiło się 50 beneficjentów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Lista miejsc, które można jeszcze odwiedzić jest dostępna na stronie www.dniotwarte.eu

Gości festynu powitamy w Euromiasteczku. To miejsce, które sprawnie działa, ma swoje służby: konstruktorów, skarbnika, policję, wojsko. Co więcej, każdy z jego mieszkańców może wziąć udział w tworzeniu tego miasteczka, może mieć wpływ na to jak będzie ono wyglądało. W największej sali na pierwszym piętrze znajduje się makieta miasta, którą trzeba zagospodarować, by stworzyć miasto marzeń. Nasi konstruktorzy oczywiście w tym pomogą. Każdy uczestnik może sprawdzić co dzieje się w tym miasteczku, może też nauczyć się wielu przydatnych umiejętności, np. jak udzielać pierwszej pomocy lub jak tworzyć piękne przypinki i dekorować torby ekologiczne.

Wśród wielu atrakcji znajdują się:

 • namiot przyrodniczy Lasów Państwowych (ustawiony na zewnątrz),
 • warsztaty chemiczne,
 • warsztaty cyrkowe,
 • warsztaty z programowania,
 • warsztaty teatralne,
 • warsztaty tworzenia przypinek i dekorowania toreb ekologicznych,
 • warsztaty „Siła kropli wody”,
 • warsztaty DJ-skie,
 • warsztaty rękodzielnicze,
 • konsultacje zdrowotne,
 • warsztaty z druku 3D,
 • zajęcia pszczelarskie,
 • zajęcia z udzielania pierwszej pomocy,
 • animacje harcerskie.

 

Przygotowaliśmy też inne niespodzianki, takie jak malowanie buziek i strefę odpoczynku, czyli wygodne pufy i leżaki oraz pocztę balonikową. Dzieci wypuszczą w niebo balony z kartkami pocztowymi, które być może do nich wrócą. W dwóch fotobudkach chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na godzinę 15 planujemy degustację tortu z okazji 15-lecia członkostwa Polski w UE.

Gra

Karta do gry do odbioru w recepcji. Za wykonanie zadań w każdym z zaznaczonych na karcie miejsc uczestnik otrzymuje pieczątkę. Za wykonanie wszystkich zadań i komplet pieczątek uczestnik dostaje nagrodę. Nagrody odbiera się u skarbnika euromiasteczka. Nad porządkiem i przestrzeganiem zasad czuwa policjant.

Konkurs rodzinny

Uczestnikami powinny być rodziny (co najmniej jeden rodzic lub opiekun prawny i jedno dziecko). Podstawowe zasady: prowadzący wybiera uczestników (nie mniej niż 5, nie więcej niż 7 rodzin), zadaje pytania kolejno każdej rodzinnej drużynie. Pytania dotyczą m.in. wiedzy o UE i funduszach europejskich w województwie kujawsko-pomorskim. Nagrody 1 miejsce: rodzinny (5-osobowy) pobyt weekendowy (piątek – niedziela) w ośrodku wypoczynkowym znajdującym się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będącym beneficjentem funduszy europejskich. Termin realizacji nagrody: do końca 2019 roku. 2  i 3 miejsce: rodzinny (dla 5 osób) voucher do realizacji w obiekcie kulturalnym lub edukacyjnym znajdującym się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będącym beneficjentem funduszy europejskich.

Zapraszamy też na koncert „Podróż po Europie”, który odbędzie się 12 maja, początek godz. 18, w CKK Jordanki w Toruniu.

 

Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Adrian Chmielewski/k35photo dla UMWKP

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,836,077