Festiwal Literacki Przeczytani 2023

Baner informacyjny Festiwalu Literatury "Przeczytani"

Festiwal Literacki Przeczytani 2023

Logotypy Stowarzyszenia Intelektualistów Niepokornych „Trickster” i Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Członkowie Stowarzyszenia Intelektualistów Niepokornych „Trickster” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, zainspirowani miłością do literatury i do języka poetyckiego, organizują Festiwal Literacki Przeczytani od 2014 roku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem PRZECZYTANE. To prawdziwa gratka dla miłośników literatury, na których czekają fascynujące spotkania z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego.

Prężnie rozwijający się festiwal jest przede wszystkim inicjatywą ludzi młodych skierowaną do młodzieży. Stanowi wyjątkową okazję do dyskusji o kulturze. Ideą organizatorów pozostaje przede wszystkim wiara w docenienie siły i piękna literatury.

„Trickster” to stowarzyszenie powołane przez grupę licealistów i studentów, którego celami są przede wszystkim zachęcanie młodzieży do udziału w kulturze, promowanie kultury wysokiej oraz tworzenie sytuacji umożliwiających kontakt z literaturą i kulturą. Cele te są realizowane przez organizowanie spotkań literackich, warsztatów, konferencji naukowych i festiwali literackich przede wszystkim dla młodzieży.

Program Festiwalu Literackiego Przeczytani 2023

15.06.2023, CZWARTEK, GODZ. 18.00, SALA KINOWO-WIDOWISKOWA MCK

Spotkanie z Joanną Bator

JOANNA BATOR – laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego przez Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc” oraz „Gorzko, gorzko”, które doceniły rzesze czytelników.

Z autorką porozmawiamy o jej najnowszej książce „Ucieczka niedźwiedzicy”.

„Ucieczka niedźwiedzicy” to wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. W świecie, który misternie tworzy Joanna Bator, postaci pojawiają się i znikają, kiedy najbardziej ich potrzebujemy, ale i w najmniej spodziewanych momentach. Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplątuje czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.

Prowadzenie: Emilia Walczak

16.06.2023, PIĄTEK, GODZ. 18.00, SALA KINOWO-WIDOWISKOWA MCK

Spotkanie z Manuelą Gretkowską

MANUELA GRETKOWSKA – jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak „Poetka i książę”, „Faworyty” czy „Mistrzyni”. Scenarzystka filmowa, felietonistka.

Z autorką porozmawiamy o jej najnowszej książce „Przeprawa”.

„Kochanie, sprzedałam nasz dom!” – krzyczy do zdumionego męża. Od tego wszystko się zaczęło. Gdy napisała ogłoszenie i wcisnęła Enter – odpaliła rakietę. Dom pod Warszawą odleciał, a wraz z nim ogród. Została walizka pieniędzy. Manuela Gretkowska ma dosyć chorowania na Polskę. Postanawia znów zostać emigrantką. Szukając nowego adresu, nie przestaje chodzić na przeciwrządowe demonstracje, bezlitośnie punktować polityków i zwykłą głupotę. Zanim znajdzie nowe wymarzone miejsce, czeka ją niejedna przeprawa z rzeczywistością. Ale czy od Polski da się uciec, a dom na wzgórzach boskiej Krety może stać się prawdziwym domem? Czy można pogodzić się ze światem na własnych warunkach?

Prowadzenie: Agnieszka Czoska

17.06.2023, SOBOTA, GODZ. 13.00, SALA KINOWO-WIDOWISKOWA MCK

Warsztaty i spotkanie z Tiną Oziewicz

TINA OZIEWICZ – pisarka i tłumaczka, dr nauk humanistycznych, absolwentka filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka książek dla dzieci i młodzieży. Największy rozgłos i uznanie przyniosła jej książka „Co robią uczucia?” z ilustracjami Aleksandry Zając, nagrodzona w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2021, konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku 2020” i Plebiscycie Blogerów Lokomotywa, wyróżniona w konkursie Książka Roku PS IBBY, nominowana do prestiżowej francuskiej Prix Sorcières i przetłumaczona na ponad 20 języków. Zajmuje się także tłumaczeniem literackim z języka angielskiego – w swoim dorobku przekładowym ma m.in. opowiadania Alice Munro z tomu „Kocha, lubi, szanuje”.

Prowadzenie: Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz

Uwaga! Przed spotkaniem odbędą się krótkie, bezpłatne, otwarte dla wszystkich dzieci WARSZTATY, podczas których autorka opowie o swoich książkach o uczuciach (wydanych przez wydawnictwo Dwie Siostry „Co robią uczucia?” oraz „Co lubią uczucia?”), jak również o samych uczuciach, podzieli się ciekawostkami i refleksjami, a na koniec zaprosi najmłodszych do narysowania czegoś.

17.06.2023, SOBOTA, GODZ. 16.00, SALA KINOWO-WIDOWISKOWA MCK

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską

KATARZYNA PUZYŃSKA – autorka kryminałów, fantasy oraz książek non-fiction. Jej obejmująca już 15 tomów lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji kryminalnych powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad 20 krajów. Gmina Zbiczno w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie rozgrywa się duża część akcji powieści, przygotowała Ścieżkę Śladami Powieści Puzyńskiej. Autorka występowała również w programie telewizyjnym „Opowiem ci o zbrodni” – w charakterze prowadzącej. Od 2022 jest jurorką w konkursie Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, przeznaczonym dla debiutujących twórców literatury kryminalnej.

Prowadzenie: Beata Korzeniowska

18.06.2023, NIEDZIELA, GODZ. 17.00, SALA KINOWO-WIDOWISKOWA MCK

WYDARZENIE SPECJALNE NA 10. URODZINY KWARTALNIKA „FABULARIE”

W maju tego roku minęło dokładnie 10 lat od momentu założenia w Bydgoszczy kwartalnika kulturalnego „Fabularie”. Od samego początku swojego istnienia pismo wspierane jest finansowo przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Przez pierwsze trzy lata posiadało również dotację ministerialną, którą, podobnie jak wiele innych polskich periodyków, utraciło wraz ze zmianą w kraju partii rządzącej. Mimo tego, od siedmiu już lat, dzięki determinacji i ogromowi pracy redakcji, „Fabularie” niezmiennie utrzymują bardzo wysoki poziom zarówno merytoryczny, jak i edytorski.

„Fabularie” nierzadko wzbogacane są także o dodatkowe, ważne społecznie, politycznie i literacko, publikacje książkowe, dostrzegane i nagradzane w wielu konkursach literackich w kraju. Bieżącemu, 31. numerowi pisma towarzyszy wybór wierszy Jadwigi Stańczakowej (1919–1996), ociemniałej poetki i pisarki, dokonany specjalnie dla „Fabularii” przez jej wnuczkę Justynę Sobolewską, która pracuje obecnie nad książką poświęconą swojej babci. Stańczakowa przyjaźniła się także z poetą, prozaikiem i dramatopisarzem Mironem Białoszewskim – opowiadał o tym film „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Rolę Stańczakowej zagrała w nim Krystyna Janda.

godz. 17.00: spotkanie z Krystyną Jandą, Justyną Sobolewską i dr hab. Moniką Ładoń

  • KRYSTYNA JANDA – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych polskich aktorek filmowych i teatralnych, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury (od 2004) oraz dyrektorka artystyczna powołanych przez fundację Teatru Polonia oraz Och-Teatru w Warszawie. Karierę rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów, występując w produkcjach telewizyjnych. Jej debiutem kinowym była główna rola – reżyserki Agnieszki – w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” (1976). Międzynarodowe uznanie przyniosła jej rola Antoniny Dziwisz w filmie „Przesłuchanie” (1982) Ryszarda Bugajskiego. Grała również w filmach produkcji niemieckiej, francuskiej i węgierskiej, m.in. w nagrodzonym Oscarem filmie „Mefisto” (1981) Istvána Szabó. Wyreżyserowała także film „Pestka” (1995) na podstawie prozy Anki Kowalskiej, a także liczne spektakle sceniczne i spektakle telewizyjne.

 

  • JUSTYNA SOBOLEWSKA – dziennikarka tygodnika „Polityka”. Współautorka książek „Jestem mamą” (2004) oraz „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” (2021), autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016) i wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017). Autorka biografii Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyczki literatury Anny Sobolewskiej. Wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej.

 

  • MONIKA ŁADOŃ – ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Doktorat, poświęcony pisarstwu i społecznej roli Antoniego Słonimskiego, obroniła w 2005 roku. Jej zainteresowania naukowe dotyczą doświadczeń granicznych: choroby, starości i żałoby oraz studiów nad niepełnosprawnością. O doświadczeniu choroby traktuje jej książka „Choroba jako literatura. Studia maladyczne”, na podstawie której uzyskała stopień doktor habilitowanej. Współtworzy i redaguje serię „Ars medica ac humanitas” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełni funkcję zastępczyni redaktor naczelnej czasopisma „Rana. Literatura – Doświadczenie – Tożsamość”.Prowadzenie: Emilia Walczak.

 

godz. 18.30: pokaz filmu „Parę osób, mały czas” (reż. Andrzej Barański, 2005, 104’) z AUDIODESKRYPCJĄ

Historia wyjątkowej relacji łączącej Mirona Białoszewskiego z Jadwigą Stańczakową. Stańczakowa (Krystyna Janda) jest osobą ociemniałą. Mieszkanie z apodyktycznym i nadopiekuńczym ojcem (Igor Przegrodzki) sprawia, że jest również całkowicie niesamodzielna. Przyjaźń z Białoszewskim (Andrzej Hudziak), człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem, bardzo mocno wpływa na jej życie. Niezaradność artysty w codziennych sprawunkach motywuje do działania Jadwigę, która z czasem zaczyna pełnić rolę jego sekretarki – nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Z kolei Białoszewski pełni rolę swoistego mistrza przyjaciółki, udzielając jej rad i poprawiając pisany przez nią „Dziennik we dwoje”. Ich relacja wykracza jednak znacznie dalej poza względy praktyczne. Byli sobie potrzebni – ta głębsza potrzeba psychiczna wynikała z całej komplikacji ich życia [opis dystrybutora].

Seans z audiodeskrypcją przy użyciu aplikacji AudioMovie. Do użycia aplikacji niezbędne są własny smartfon oraz słuchawki.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

Źródło: przeczytani.pl

_

7 czerwca 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7036264