Festiwal gęsiny w Przysieku

Festiwal gęsiny w Przysieku

Kulminacyjnym wydarzeniem dorocznej kampanii gęsinowej będzie jak zwykle Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który odbędzie się 10 i 11 listopada (sobota i niedziela) w Przysieku pod Toruniem. To wypełniony atrakcjami, największy w Polsce kiermasz gęsich tuszek i produktów z gęsiny. W tym roku motywem przewodnim są obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 – Przysiek pod Toruniem zamieni się w gęsinową stolicę Polski już po raz dziesiąty. Tradycyjnie podczas imprezy będzie można zgłębiać tajniki kuchni, bawić się podczas wspólnej biesiady, warsztatów i konkursów z nagrodami, a przede wszystkim dobrze spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na kiermaszu nabędziemy świeże gęsi i produkty gęsinowe, produkty regionalne z województwa, kraju i zagranicy, pojawią się też stoiska w wyrobami rękodzielniczymi oraz produktami przygotowanymi przez gospodynie z kół gospodyń wiejskich.

W programie festiwalu znalazły się między innymi pokazy znanych i cenionych mistrzów fachu kulinarnego połączone z degustacją. W tym roku z gośćmi imprezy spotkają się znani z telewizyjnych programów Robert Makłowicz, Teo Vafidis, Giancarlo Russo oraz Katarzyna Meller.

Organizatorzy zapraszają także do głównego namiotu na biesiadę przy gęsinie i muzyce na żywo. Gęsia Karczma oferować będzie między innymi pierogi z farszem gęsinowym, gęsie żołądki, gęś w kiszonej kapuście oraz gęś duszoną w powidłach śliwkowych. Atrakcją festiwalu będzie też grochówka na gęsinie, serwowana wprost z wojskowej kuchni polowej.

W strefie dla dzieci zaplanowano zajęcia teatralne i interaktywne, spektakl „Skarb polski – kradzież monet” w wykonaniu aktorów teatru ALELALE,  zajęcia plastyczne pod okiem animatorów i wspólne przygotowywanie kotylionów w barwach narodowych oraz suchy basen z piłeczkami. Nowością będą też warsztaty łucznictwa tradycyjnego dla dzieci i dorosłych.

Atrakcje związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości to między innymi otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej, na której wystąpią recytatorzy prezentujący wiersze o tematyce patriotycznej – zarówno utwory własnych poetów jak i własne. Każdy, kto zdecyduje się wystąpić otrzyma pamiątkowy upominek. Podczas festiwalu nie zabraknie też wielkiego tortu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na Festiwal Gęsiny do Przysieka można będzie dojechać bezpłatnymi autobusami z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia i Grudziądza (szczegóły poniżej)

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2018
Przysiek k. Torunia
10-11 listopada, godzina 10-17

 BEZPŁATNE AUTOBUSY:

  • Z TORUNIA:

odjazd Dworzec Miasto, pl. 18 Stycznia

(przystanek pośredni – Osiedle Młodych, wiata przystankowa):

9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30,

13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30.

  • Z BYDGOSZCZY: odjazd spod Hali „Łuczniczka”

(przystanek pośredni – IKEA): 9:30, 11:30, 14:00.

  • Z GRUDZIĄDZA: odjazd o 9:00 spod restauracji McDonald’s przy ul. J. Włodka 13.
  • Z INOWROCŁAWIA: odjazd o 9:00 spod hali sportowej przy Al. Niepodległości 4.
  • Z WŁOCŁAWKA: odjazd o 9:00 spod Hali Mistrzów przy Al. F. Chopina.

UWAGA! Na kursy z Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka obowiązuje rezerwacja miejsc. Można jej dokonać pod numerem telefonu 566218477 lub mailowo: promocja@kujawsko-pomorskie.pl.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Województwo Kujawsko-Pomorskie

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6640890